Svjetsko nogometno prvenstvo 1998 .: sudionici, rezultati igre, pobjednik

23. 6. 2019.

Svjetsko prvenstvo 1998. bilo je 16. Svjetsko prvenstvo. Njegov završni dio održan je u Francuskoj. Mundial je započeo 10. lipnja, a finalni meč odigran je 12. srpnja. Cup of Life je pjesma Ricky Martina koja je postala himna Svjetskog kupa 1998. godine. Bilo je to prvo svjetsko prvenstvo u povijesti nogometa, u kojem je sudjelovalo 32 reprezentacije. Prema rezultatima glasovanja, pijetao Futyx postao je maskota Svjetskog kupa 1998. godine.

Svjetsko prvenstvo 1998

Kvalifikacijska faza

Utakmice za pravo sudjelovanja na Svjetskom prvenstvu 1998. počele su 1996. godine. Kvalifikacijski krug trajao je do 1997. Prema njegovim rezultatima, 3 ekipe iz Azije su došle na Svjetsko prvenstvo, 14 momčadi iz Europe, 5 timova Južne Amerike, Sjeverne Amerike osvojilo je 3 mjesta, 5 mjesta ostalo je za predstavnike afričkog kontinenta. I još jedna momčad igrala je borbe u stražnjici s pobjednikom olimpijskog turnira. 32. momčad bila je francuska momčad.

Prema rezultatima europske selekcije, reprezentacije Rusije i Ukrajine otišle su u play-off, završivši na drugom mjestu u svojim skupinama. U doigravanju za ulazak na Svjetsko prvenstvo 1998. Ukrajinci su izgubili od hrvatske reprezentacije. A Rusi nisu uspjeli poraziti talijansku reprezentaciju.

Skupina A

U otvaranju utakmice sudjelovali su timovi Brazila i Škotske. U gorkoj borbi, četverostruki svjetski prvaci uspjeli su pobijediti Britance. U drugoj utakmici grupe, Marokanci i Norvežani odigrali su neriješeno.

U sljedećem krugu, brazilska nogometna reprezentacija porazila je Maroko i osigurala mjesto ispred vremena u doigravanju turnira. Zahvaljujući izvlačenju iz reprezentacije Škotske, Norvežani su došli u zadnji krug s vrlo motiviranom i pobijeđenom Južnoamerikancima, zauzevši drugo mjesto u skupini.

Skupina B

Druga četvorica su se sastojali od Austrijanaca, Čileanaca, Kamerunaca i Talijana koji su ušli u Svjetsko prvenstvo 1998. kroz play-off. Prvi krug u drugoj skupini završio se s dva remija - utakmica između Italije i Čilea završila je rezultatom 2: 2, a igrači iz Kameruna i Austrije zabili su po jedan gol.

Brazilska nogometna reprezentacija

U drugom krugu, "Squadra Azzurra" se bavila afričkom reprezentacijom, postigavši ​​3 neodgovorena gola. Vezali su se Čileanci i Austrijanci. Prije završnih utakmica, sve momčadi su imale šansu da dođu do kola doigravanja. Najveći su bili reprezentativci Apeninski poluotok. Double Vieri i Di Biagio gol pomogli Maldini štićenika proći u 1/8 finala. U drugoj utakmici, čileanska reprezentacija po treći put zaredom postigla je nerešeno i osvojila 2. mjesto u skupini.

Skupina C

Prva utakmica na francuskom nogometnom prvenstvu 1998. godine odigrana je 12. lipnja u Marseilleu na stadionu "Velodrome". Rivalski "galski pijetlovi" postali su Južna Afrika. Domaćini turnira uspjeli su dobiti pouzdanu pobjedu zahvaljujući golovima Dugarryja, Henrija i Issa, koji su postigli vlastiti gol. U drugoj borbi, Danci su minimalno pobijedili saudijski tim.

U sljedećem krugu, “trobojnice” nisu ostavile nikakvu šansu Arapima i prerano su istaknuli prvu liniju u grupi. Ovaj put Francuzi su postigli još jednu loptu nego u prvoj utakmici. Henri, Lizarazu i Trezeguet su ubijeni za pobjednike, koji su dvaput pogodili vrata. Nacionalna reprezentacija Danske odigrala je nerešeno s reprezentacijom Južne Afrike, a prije posljednjeg dana utakmice u skupini bila je glavna favoritkinja koja je došla do doigravanja s drugog mjesta.

U trećem krugu, Danci su testirani od strane domaćina Svjetskog nogometnog prvenstva 1998. godine. Skandinavski tim nije morao izgubiti, ali nisu se nosili s tim zadatkom. Međutim, utakmica između Južnoafričke Republike i Saudijske Arabije završena je nerešeno (2: 2), a danski nogometaši osvojili su drugu kartu za 1/8 finala turnira.

francuska nogometna reprezentacija 1998

Skupina D

U kvartetu D timovi Nigerije, Paragvaja, Španjolske i Bugarske borili su se za pravo ulaska u doigravanje prvenstva. Utakmice prvog kruga u skupini održane su u isto vrijeme. Paragvajci i Bugari odigrali su bez golova, dok golovi Hierra i Raula nisu pomogli crvenom bijesu zaraditi najmanje 1 bod u utakmici s reprezentacijom Nigerije.

Drugi dan igranja u skupini odredio je prvog člana 1/8 finala kvarteta. Postali su nacionalna reprezentacija Nigerije. Orlovi zahvaljujući Iklebinom golu dobili su drugu pobjedu i prerano su se kvalificirali za nokaut plej-of. Izvlačenje Španjolske i Paragvaja ostavilo je obje momčadi priliku da izađu iz skupine.

Prije završnog kruga, Paragvajci su bili 1 bod ispred Španjolaca u tablici. Pirenejci su uspjeli poraziti Bugarsku rezultatom 6: 1, ali pobjeda Paragvaja nad Nigerijom dopustila je Južnoamerikancima da zauzmu drugo mjesto u skupini i dobiju kartu za doigravanje.

Skupina E

U prvoj utakmici sastali su se timovi Meksika i Južne Koreje. Predstavnici Azije nisu mogli odoljeti napadu meksičke momčadi u drugom poluvremenu. Do 50. minute Korejci su postigli 1: 0, ali od 51. do 84. minute primili su 3 gola. U drugom susretu, nacionalni timovi Nizozemske i Belgije prekinuli su mir, ostavljajući vrata netaknuta.

Drugi krug nije mogao odgovoriti na pitanje tko će dobiti pravo da napusti grupu. Međutim, postalo je poznato da južnokorejski tim napušta Mundial prije roka, izgubivši od Nizozemske rezultatom 0: 5. U još jednoj utakmici, skupine Belgija i Meksiko su odigrale 2: 2, a intriga u skupini se još više vrtjela.

kvalifikacijski turnir

Prije posljednjeg kola, tri ekipe su imale šanse za plasman iz grupe: Belgija, Nizozemska i Meksiko. Prvo mjesto zauzeli su Nizozemci, drugi su zauzeli Meksikanci, a Belgijanci treći. Nakon završnih utakmica u kvartetu, pozicija reprezentacija nije se promijenila. Sve su ekipe bile izjednačene, a Nizozemska i Meksiko stigle do 1/8.

Skupina f

Ovaj kvartet bio je jedan od najnaprednijih na Svjetskom prvenstvu 1998. godine. Svi sportski stručnjaci dali su dva mjesta nacionalnim reprezentacijama Njemačke i Jugoslavije. U prvom krugu, Jugoslaveni i Nijemci su istovremeno pobijedili. Jugoslavija je pobijedila Iran s rezultatom 1: 0, a Bundesmanshaft je postigao 2 neodgovorena cilja američkog tima.

U drugom krugu odlučeno je o sudbini prvog mjesta u skupini. Nijemci su igrali s Jugoslavijom kako bi ostvarili pravo na prednost u doigravanju, ali je njihov duel završen nerešenim rezultatom 2: 2, a pobjednik kvarteta morao je odlučiti u posljednjem kolu. U posljednjem danu igre u grupi Jugoslavije bilo je potrebno postići 2 gola više od Njemačke, pod uvjetom da pobijede oba tima. Ali Jugoslaveni to nisu učinili. Pobijedili su ekipu Sjedinjenih Američkih Država rezultatom 1: 0 i izgubili prvo mjesto u skupini za Nijemce, koji su pobijedili Iran 2: 0.

Skupina G

U ovoj skupini Britanci su bili omiljeni. Preci nogometa bez problema u prvom krugu pobijedili su Tunis. U drugoj utakmici Rumunjska je postigla minimalnu pobjedu nad reprezentacijom Kolumbije.

U drugom krugu, Tunis je izgubio šanse da napusti grupu, izgubivši od Kolumbijaca. Istodobno su Rumunji uspjeli pobijediti Britance i postati glavni kandidati za pobjedu u skupini. U trećem krugu, pobjeda Engleske nad Kolumbijom nije dopustila Britancima da zauzmu prvu liniju, jer Rumunji nisu izgubili od Tunisa.

Maskota Svjetskog kupa 1998

Skupina H

U posljednje četiri momčadi natjecale su se u Japanu, Jamajci, Hrvatskoj i Argentini. Posljednje dvije su bile glavni favoriti za napuštanje grupe. I Hrvati i Argentinci u debitantskim utakmicama na Svjetskom prvenstvu 1998. slavili su pobjedu. Južnoamerikanci su pobijedili Japance zahvaljujući Batistutinom golu, a Europljani su pobijedili Jamajčanke.

U drugom krugu legendarnog susreta Argentine - Jamajke, koji je završio rezultatom 5: 0 u korist prvog. Hrvatska je pobijedila Japan minimalno. U posljednjem danu igre, moralo se riješiti samo jedno pitanje u kućištu koljenastog vratila: tko će zauzeti 1. red? Pineda gol u prvom poluvremenu donio je pobjedu u bijeloj i plavoj.

Doigravanje

U prvoj utakmici 1/8 finala susreli su se Talijani i Norvežani. Gol Vieri donio je minimalnu pobjedu štićenicima Maldinija i izlazak u četvrtfinale. U drugoj utakmici odigrali su timovi Brazila i Čilea. U južnoameričkom derbiju pobjedu 4: 1 osvojili su više titlovani igrači.

Sljedećeg dana, još četiri momčadi borile su se za pravo da dođu do als finala. Domaćini turnira samo u produžetku uspjeli su svladati Paragvaj. U drugoj utakmici dana Danska je lako pobijedila Nigeriju.

Zinedine Zidane

Njemačka reprezentacija ostvarila je snažnu volju nad Meksikom. Na početku drugog poluvremena Hernandez je poveo Meksikance naprijed. Ovaj račun trajao je do 75. minute, kada je Jurgen Klinsmann uspio vratiti status quo. Nakon 10 minuta, Bierhoff je donio pobjedu Nijemcima, postigavši ​​odlučujući cilj u sukobu. Njemački suparnici u skupini izgubili su od Nizozemske rezultatom 2: 1. Pobjednički gol postigao je Davids u kompenziranom vremenu.

Gol Shuker, koji je postao najbolji strijelac turnira, doveo je do hrvatskog tima. Posljednji sudionik četvrtfinala bio je reprezentacija Argentine, koja je pobijedila Engleze u kaznenom udarcu. Glavno vrijeme završilo je rezultatom 2: 2. Prva tri gola postignuta su u roku od 15 debitnih minuta sastanka. Osim prvog poluvremena, Saneti je postavio rezultat 2-2, koji je trajao do kraja utakmice.

Velike teškoće ponovno su iskusile Francuze, čiji je vođa bio Zinedine Zidane. Vlasnici Mundiala pobijedili su Italiju samo u kaznenom udarcu. Glavno vrijeme i dva produžetka završili su rezultatom 0: 0. Brazilska nogometna reprezentacija uspjela je pobijediti Dance s rezultatom 3: 2.

U trećoj utakmici Nizozemaca u posljednjim sekundama igre izvukao je pobjedu iz Argentine zahvaljujući preciznom napadu Bergkampa. Posljednji polufinalist turnira bio je reprezentacija Hrvatske, pobijedivši Njemačku rezultatom 3: 0.

U prvoj polufinalnoj utakmici Brazilci su osvojili pravo sudjelovanja u finalu samo u kaznenom udarcu. Nakon 1: 1 u 120 minuta utakmice, Južnoamerikanci su pobijedili reprezentaciju Nizozemske rezultatom 4: 2 u nizu jedanaesteraca.

Druga finalistica bila je francuska momčad koja je pobijedila Hrvatsku s dva precizna Thuramova napada, na koja su Hrvati odgovorili Shuker golom. U utakmici za treće mjesto, balkanski nogometaši pobijedili su nizozemsku reprezentaciju rezultatom 2: 1.

Finale Svjetskog kupa 1998

Finale Svjetskog kupa 1998. održano je 12. srpnja na stadionu "Stade de France" u Parizu. Turniru su nazočili domaćini i reprezentacija Brazila, koji je u to vrijeme bio četverostruki svjetski prvak. U prvom poluvremenu dvostruki Zinedine Zidane gotovo je uklonio sva pitanja o pobjedniku sastanka. Obje momčadi su upravo završile u drugoj polovici utakmice. U vremenu koje je sudac kompenzirao za drugo poluvrijeme, konačni rezultat u utakmici postavio je francuski igrač Emmanuelle Petit. Usprkos činjenici da su Brazilci izgubili u finalu, Ronaldo je osvojio nagradu za najboljeg igrača.