Dauren Kurugliev - europski prvak u hrvanju slobodnim stilom

19. 3. 2019.

Dauren Kurugliev, član ruske momčadi u hrvanju slobodnim stilom, nekoliko je godina bio u srednjoj ulozi u težinskoj podjeli na 86 kg, no 2016. je napravio dramatičan kvalitativni skok u svom razvoju i osvojio nekoliko prestižnih turnira zaredom, a posljednji je bio Europsko prvenstvo 2017. godine. Lezginsky sportaš upravo je ušao u vrijeme svog vrhunca i očekuje se da će dominirati njegovom težinskom kategorijom u nadolazećim godinama.

početak

Dauren Kurugliev rođen je u Derbentu, u Dagestanu, 1992. godine. Kao dijete, dječak je imao nekoga da se izjednači sa svojim rođacima: Magomed Kurugliyev bio je ujak Daurena, koji je osvojio brončanu medalju na Svjetskom prvenstvu 2005. godine. Čak je i ime dječaka dodijeljeno u čast Daurena Atamkulova - trenera, koji je napravio Magomeda pobjednikom svjetskog prvenstva.

dauren kurugliev

S takvim rođacima, pa čak iu Dagestanu, bilo je nemoguće baviti se bilo kojim drugim sportom, osim u slobodnom obliku hrvanja. Dauren Kurugliev, čija je biografija predodređena, počeo je studirati u hrvačkoj sekciji sa svojim bratom Arsenom u dobi od osam godina.

U djetinjstvu i mladosti, nećak svjetskog dobitnika nagrade nije se istaknuo među svojim vršnjacima, stoga se, u potrazi za novim poticajem za napredak petnaestogodišnjaka, preselio u Stavropol, gdje je počeo raditi u lokalnoj školi olimpijskog rezervata.

Juniorsko razdoblje i povratak kući

Dauren Kurugliev je vjerno predstavio svoj rodni RBM na raznim omladinskim turnirima, oduzimajući im nagrade i nagrade. Međutim, on nije bio jedan od najboljih hrvača u zemlji u svojim godinama, ostajući u sjeni uspješnijih vršnjaka. Tek u 2011. godini, na ruskom omladinskom prvenstvu, Dauren Kurugliev je uspio osvojiti zlato, ali nije uspio ući u reprezentaciju jer su ta natjecanja bila završna u mladoj karijeri.

Godine 2012. Lezgijevski hrvač postigao je prvo veliko postignuće na razini odraslih. Dauren Kurugliev neočekivano je svima osvojio brončanu nagradu na Grand Prixu Ivan Yarygin, održan u Krasnojarsku.

Ubrzo nakon uspjeha na sibirskom turniru, Dagestani su se odlučili vratiti u domovinu i preselili u Makhachkalu, gdje je počeo trenirati u sportskoj školi Dynamo.

kurugliev dauren hrvanje slobodnim stilom Ovdje je prošao glatko, a iz godine u godinu počeo je ukrasti vodeću skupinu boraca u zemlji. Autoritativni mentor Mairbek Yusupov, koji je podcjenjivao podcijenjenog hrvača, odigrao je značajnu ulogu u tome.

Korak naprijed dva natrag

Nekoliko godina, Dauren Kurugliev je bio u drugoj i trećoj ulozi u svom rasponu težine, redovito se zaustavivši u ranim fazama velikih natjecanja. On je bio peti na ruskom prvenstvu 2014. godine, što ga je pogoršalo za godinu dana, odustalo od turnira u 1/8 finalne faze. Odvojeni lokalni uspjesi dogodili su se u domovini Sjevernog Kavkaza, gdje se Dauren Kurugliyev osjećao sigurnijim.

Osobito je osvojio srebrnu medalju na Kupu R. Kadirova 2013. godine, bio je brončani medalja na Interkontinentalnom kupu, održanom u Khasavyurtu 2014. godine.

Definitivna promjena dogodila se 2015. godine, kada je drugi put u životu Lezghin rvač bio među pobjednicima reprezentativnog turnira Memorijalnog turnira Ivana Yarygin.

Serija Win-win

Do 2016, Dauren Kurugliev je stekao povjerenje u svoje sposobnosti i neočekivano za svakoga prestao primjećivati ​​protivnike na hrvačkoj podlozi. Započeo je njegov fantastičan niz pobjeda. 12. ožujka 2016. godine uz sudjelovanje na malom turniru, održanom u Burjatji, a trajao je više od godinu dana, prekoračivši četrdesetak borbi.

Do 2017. Dagestani su pobijedili u spomen Ali Alijevu, pobijedili na turniru Yaryginsky i osvojili pravo igrati na Europskom prvenstvu 2017. Međutim, prije kontinentalnog prvenstva održana su reprezentativna natjecanja u Turskoj, gdje je glavni favorit smatrao srebrni osvajač olimpijade u Rio Selim Yasharu.

Rusko prvenstvo Dauren Kuruglyev

Neposredno prije toga, Dauren je imao još jednog skrbnika, koji je neočekivano postao njegov bivši natjecatelj na tepihu, Abdularashid Sadulayev, koji je otvorio školu borbe za sebe i pozvao Kuruglijeva da predstavlja njegov klub.

Dakle, Turskoj za posljednji turnir prije Europskog prvenstva, Dauren je vozio isključivo za zlato i nije izgubio srce pod oštrim pritiskom štandova, koji su mahnito podržavali njihovu djecu. Na putu do finala skinuo je tri turska sportaša i izgledao vrlo samouvjereno prije glavne borbe. Omiljena publika, Selim Yashar, postao je njegov suparnik, ali Dauren Kurugliev je uhvaćen u hrabrosti, a eminentni Turci nisu mogli pomoći.

Europsko prvenstvo

Lezgijevski hrvač približio se Europskom prvenstvu u punoj borbenoj spremnosti. U ranim fazama turnira pobijedio je svoje suparnike s velikom prednošću, ne ostavljajući šansu Slovačkoj Borisu Makoevu i mađarskom Istvánu Verebu. Međutim, ozbiljni testovi čekali su ga u polufinalu.

Predstavnik Gruzije Dato Marsagashvili tijekom borbe je preuzeo inicijativu i prenio tijek borbe pod svoju kontrolu. Samo tri sekunde prije kraja borbe Dauren Kurugliev uspio se okrenuti i održati odlučan prijem, što mu je osiguralo pobjedu s rezultatom 4: 2.

U finalu, Dagestani su izašli protiv Alexander Gostiev, osetskog hrvača, koji je počeo igrati za Azerbajdžan zbog nevjerojatnog natjecanja u ruskoj reprezentaciji. Dauren je imao prednost u ovom čudnom derbiju Sjevernog Kavkaza, ali je u jednom od trenutaka borbe udario u nos protivnikovom glavom. Zbog teškog krvarenja borba je prestala, a Dauren je bio na rubu poraza, jer je prema novim pravilima vrijeme za pomaganje hrvaču bilo ograničeno na tri minute, inače, s kontinuiranim krvarenjem, bio je uklonjen iz borbe.

dauren kurugliev biografija

Međutim, trener reprezentacije Dzambolat Tedeev odlučno je stavio svoj ručni zglob pamučnom lopticom i vratio se na tepih, samouvjereno donoseći pobjedu rezultatom 6: 0.

Danas, Dauren ima samo 25 godina, i pun je želje, snage da vlada u svojoj težinskoj podjeli više od godinu dana.