Evgeny Korotyshkin: poznati ruski plivač

16. 3. 2019.

Yevgeny Korotyshkin - plivač, koji je postao pobjednik Svjetskog kupa i Olimpijskih igara, višestruki rekorder u natjecanjima u kratkim vodama. Plivao je leptirom, preferirajući kratke udaljenosti od 50 i 100 metara, a ponekad i slobodno. Nakon što je završio karijeru sportaša, otvorio je vlastitu školu plivanja i radio kao sportski časnik.

Između kimona i bazena

Bivši kapetan ruskog plivačkog tima Jevgenij Korotiškin rođen je u Moskvi 1984. godine. Budući olimpijski pobjednik bio je sretan što je odrastao u vrlo atletskoj obitelji. Njegov otac Jevgenij Leonidović preplivao je leptira na amaterskoj razini, radio je kao voditelj službe sigurnosti u trgovačkom društvu. Evgeny Korotyshkin

Majka mu je radila kao trener i instruktor plivanja u sportskom kompleksu Olimpiysky, u mladosti, dok je još bila Lyudmila Shubina, igrala za reprezentaciju i sudjelovala na prestižnim međunarodnim natjecanjima.

Mala Zhenya počela je plivati ​​već četiri godine, ali dugo vremena živahan i energičan dječak nije mogao definitivno odlučiti o svojim sportskim sklonostima. Paralelno s bazenom, pohađao je karate sekciju do trinaeste godine i često se prisjeća kako je morao mijenjati kimonos za kupanje kako bi uhvatio početak sljedećeg kupanja. Nakon posebno dramatičnog događaja, konačno je odlučio napraviti konačan izbor na satovima plivanja u dobi od četrnaest godina.

Prvi trener u biografiji Jevgenija Korotiškina bila je njegova majka, a kasnije se uključio u grupe s Vladimirom Yermakovom, Vjačeslavom Lukinskim.

Prvi pothvati

Prskanje između plivanja i drugih sportova u adolescenciji, neuspjeli karate nije odmah privukao pozornost trenera juniora. Međutim, nakon što je počeo naporno i sustavno raditi, ubrzo je ostvario određeni napredak, 2001. godine ostvario je uključivanje juniorskog tima u Europsko prvenstvo.

Ovdje, međutim, Evgeny Korotyshkin nije zabilježen u svom omiljenom disciplinskom leptiru, nego je sudjelovao u štafeti slobodnog stila, gdje je postao brončanom medaljom kontinenta kao dio ruskog tima.

Godina 2002. postala je prekretnica u karijeri Moskovljana. Dobro je nastupao na državnom prvenstvu, naglo provalio u elitu ruskog putovanja. Jučerašnji junior bio je uključen u reprezentaciju za sudjelovanje na Svjetskom prvenstvu 2003. u Barceloni, gdje se, međutim, nisu očekivala čuda. Evgeny Korotyshkin kupanje

Nadali su se da će plivač koji obećava polako steći međunarodno iskustvo, osjetiti atmosferu velikih turnira. Međutim, Jevgenij Korotiškin prišao je startu natjecanja u odličnom stanju i senzacionalno osvojio brončanu medalju na udaljenosti od 50 metara leptira.

Godine stagnacije

Godinu dana nakon neočekivanog uspjeha, moskovski plivač otišao je na svoju prvu olimpijadu u životu, koja je održana u Ateni. Tu su se svjetske jedriličarske zvijezde okupljale u punoj snazi ​​i nisu se željele odreći svog mjesta na pijedestalu drskom pridošlici. Eugene je napravio svoju uobičajenu razinu, ali to nije bilo dovoljno čak ni da dođe do finala. Nakon što je zauzeo deseto mjesto u polufinalu, Korotiškin nije mogao ući u odlučujuće plivanje.

Nekoliko sezona nakon Olimpijade, činilo se da plivač vreba, ne pokazujući impresivne rezultate, ograničavajući se na nekoliko medalja na Europskom prvenstvu u kratkoj vodi. Međutim, bliže sljedećim igrama, Jevgenij Korotiškin počeo je rasti, pokazujući izvrsne rezultate na turnirima održanim u olimpijskoj godini.

Drugi pokušaj

Godine 2008. postao je dvostruki europski prvak, osvojivši pojedinačno zlato u 100-metarskoj borbi leptira, i pomogao ekipi da osvoji kombiniranu štafetu od 4x100 metara. Osim toga, dobro je nastupio i na Svjetskom prvenstvu u kratkim vodama, a bio je i sponzor svjetskog rekorda u štafeti 4x100 metara sa svojim suigračima.

Na Igrama u Pekingu, Jevgenij Korotiškin se smatrao jednim od kandidata za medalju, nadajući se da će se moći držati mjesta na podiju na stotinu metara, pokušati s njim izvući štafetu.

Međutim, na svojoj drugoj Olimpijadi Eugene je ponovno bezuspješno progovorio. Neuspjeh u pojedinim disciplinama nije uspio doći do finala u sto metara i pedeset pedeset. Malo bolje stvari su bile u releju. Plivač Evgeny Korotyshkin

Reprezentacija je došla do finala i do posljednjeg se borila za medalje, ali se zaustavila na četvrtom mjestu.

rehabilitacija

Nakon Pekinga, Eugene je odlučio ponovno pokrenuti karijeru i promijeniti situaciju. Prihvatio je ponudu srpskog plivača Milorada Pavića, koji je za sebe tražio dostojnog sparing partnera i otišao u Italiju da trenira u grupi autoritativnog stručnjaka Andrea di Nino.

Rezultati nisu došli odmah, Eugene je ostao bez medalja na Svjetskom prvenstvu u Rimu, ali je krajem 2009. godine stekao sjajnu formu. Sjajno je nastupao na glavnim kratkim vodenim turnirima, postavio nekoliko svjetskih rekorda, od kojih neki još nisu pobijeđeni. biografija Jevgenija Korotiškina

Smatralo se da će se moći natjecati na Svjetskom prvenstvu u Šangaju 2011. godine, međutim, zdravlje sportaša srušeno je zbog ozbiljnog trovanja hranom, a nakon toga se dugo oporavljao.

Odlučujući turnir u karijeri Evgenija Korotiškina bio je Olimpijada 2012. u Londonu. Nedvojbeno favorit posljednjeg plivanja u leptiru od 100 metara bio je Michael Phelps, ali bilo je još prilika da se natječu za medalju. Bitka za srebro odvijala se između Eugenea i južnoafričkog Chada de Clea, koji je pokušavao slijediti nepobjedivog Amerikanca u daljini. Korotiškin je vješto izračunao svoje snage i postigao odlučno ubrzanje u drugoj pedeset dolara, pobijedivši Čada na kraju.

Život nakon sporta

Shvativši da je srebro Olimpijskih igara kruna njegove karijere, Eugene je ubrzo prestao nastupati kao profesionalni sportaš i usredotočio se na svoje ambiciozne projekte. Jedna od njih je škola plivanja Evgenija Korotiškina. Ističe se među sličnim centrima zbog svog kreativnog i inovativnog pristupa procesu obuke. Škola plivanja Eugenia Korotyshkin

Ne tako davno, olimpijska medalja u Londonu odlučila se pokušati kao sportski časnik, vodeći Moskovsku plivačku federaciju.