Konstantin Beskov: biografija, obitelj, djeca, nogometna karijera, rad kao trener, datum i uzrok smrti

23. 3. 2019.

Konstantin Beskov - slavni sovjetski nogometaš i trener. Bio je poznat po tome što je igrao za Dinamo Moskva na mjestu napadača, trenirao je većinu poznatih klubova kapitala, kao i reprezentaciju Sovjetskog Saveza. Karijeru je završio na ruskom prvenstvu sredinom 90-ih. Njegovo posljednje mjesto rada bilo je gradsko "Dinamo".

obitelj

Konstantin Beskov rođen je u Moskvi. Rođen je 1920. godine. Njegov otac, Ivan Grigorijević, radio je u raznim moskovskim tvornicama kao jednostavni radnici, većinu svog vremena posvetio je tvrtki Elektroprovod. Mama heroja našeg članka bila je Anna Mikhailovna.

Konstantin Beskov odmah nakon Drugog svjetskog rata, 1946. godine, oženio se Valerijom Nikolayevnom, koja je bila osam godina mlađa od njega. Vjenčanje je odigrano nakon povratka junaka našeg članka iz poznate engleske turneje. Njegova supruga bila je glumica, diplomirala je na GITIS-u.

Već 1947. Konstantin Beskov je imao djecu. Imali su kćerku Lyubov, koja je postala prevoditeljica s engleskog jezika i učiteljica. Godine 1967. udala se za napadača moskovskog "Dinamo" Viktora Votolovskog. No, brak je bio neuspješan, razveli su se nakon godinu i pol, par nije imao djece.

U 1972, CSKA moskovski napadač Vladimir Fedotov, s kojim je ostao do svoje smrti u ožujku 2009, postao je njezin drugi supružnik. Kao što je Lyubov Beskova izjavila u intervjuu, uzrok smrti njezina supruga bila je duboka depresija u koju je upao nakon što je napustio glavni grad Spartak i FK "Moskva".

Djetinjstvo i mladost

Konstantin Beskov zainteresirao se za nogomet u dobi od šest godina, kada je prvi put došao na stadion sa svojim stricem. Isprva je vozio loptu u dvorištu sa svojim vršnjacima, sredinom 1928. majka mu je dala pravi nogometni projektil.

Godine 1934. poslan je u tinejdžerski tim u tvornici Hruničev. Od 1935. počeo je igrati za nogometni tim dječjeg parka Tagansky, čak je bio i njegov kapetan. Godine 1936. ova je momčad osvojila prvenstvo Moskve među klubovima dječjih parkova.

Zanimljivo, paralelno u isto vrijeme, s oduševljenjem je igrao hokej s loptom.

Profesionalna karijera

1937. godine u ekipi "Hammer and Sickle" pojavio se nogometaš Konstantin Beskov. Njegov prvi klub za odrasle je moskovski Metallurg, za koji je nastupao od 1938. do 1940. godine. na mjestu napadača.

U to vrijeme tim igra u Višoj ligi nacionalnog prvenstva. Godine 1938. Beskov je osvojio brončane medalje. Istina, onda dolazi šesto mjesto, a 1940. "Metallurg" ne odleti samo zbog činjenice da je "Lokomotiva" iz Tbilisija uklonjena s turnira. Ukupno je za ovu momčad proveo 44 utakmice u kojima je postigao trinaest golova.

Godine 1940. Konstantin Beskov, čije su fotografije u ovom članku, pozivaju na službu u pograničnim postrojbama. Odlazi u Moldaviju.

U Moskvi "Dinamo"

Trener Konstantin Beskov

Godine 1941. upisao se u glavni grad "Dinamo". Čak uspijeva odigrati jednu utakmicu na poziciji lijevog napadača protiv CDKA. Nakon Velikog Domovinskog rata počinje.

Tijekom rata bio je u Moskvi. Dio u kojem je služio obavljao je ophodnju u gradu. Ubrzo je bio dio posebne motorizirane puške za posebne namjene.

Karijera u glavnom gradu "Dinamo" nastavljena je 1944. U sastavu ovog tima osvojio je prvo poslijeratno prvenstvo, a također je postao prvak SSSR-a 1949.

UK Tour

Biografija Konstantina Beskova

U biografiji Konstantina Beskova velika je uloga odigrana u britanskoj turneji, koju je Dinamo krenuo u studenom 1945. godine. Ovo putovanje imalo je snažan utjecaj na razvoj cijelog sovjetskog nogometa, a njegov uspješan ishod bio je još jedan dokaz konkurentnosti igrača SSSR-a na najvišoj razini, što je utjecalo na ulazak Sovjetskog nogometnog saveza u FIFA.

Prva utakmica odigrana je protiv londonskog Chelsea 13. studenog 1945. godine. Beskov je pušten u glavnom dijelu. U početku su Britanci imali jasnu prednost, pobijedivši s pauzom 2: 0. Međutim, sredinom drugog poluvremena za pet minuta, Dinamo je izjednačio. Na 77 minuta, "Chelsea" ponovno dolazi naprijed, ali na kraju Bobrov još uvijek smanjuje prvu utakmicu na remi, 3: 3.

Sljedeći rival "Dynamo" bio je velški klub "Cardiff City". Rezultat je u šestoj minuti otvorio Bobrov, a deseti Beskov zabio. Sovjetski nogometaši bili su jači od protivnika. Na kraju utakmice Beskov je postigao četiri gola, a Bobrov i Arkhangelsky postigli su hat-trick. Ukupno 10: 1 u korist "Dinamo".

21. studenog, sovjetski klub susreo se s londonskim "Arsenalom". Start je bio dobar za Dinamo, Bobrov je otvorio bodove već u prvoj minuti. Istina, onda su Britanci preuzeli inicijativu i do kraja prvog poluvremena bili su 3: 1. Cilj Beskove u svlačionici smanjio je jaz na računu na minimum. Druga polovica sastanka započela je brzim pogotkom Solovjeva, a Bobrov je na 63. minuti doveo Dinamo treću pobjedu u turneji - 4: 3.

Finale je bio sastanak protiv škotskog kluba "Rangers". U prvom poluvremenu Kartsev je postigao dvostruko, ali protivnik je odigrao jedan gol prije pauze, au drugom poluvremenu Young je smanjio meč na 2: 2.

Olimpijske igre

Godine 1955. Beskov je bez ozljeda ozlijeđen u sovjetskom timu na Olimpijskim igrama u Helsinkiju.

Zbog slučajnosti, ipak je pušten na teren u 1/8 finala protiv Jugoslavije. U to vrijeme sovjetski nogometaši već su izbacili Bugare (2: 1), a Jugoslaveni su imali Indijance (10: 1).

Na početku igre, Jugoslaveni su imali golemu prednost. Reprezentacija SSSR-a nakon prvog poluvremena izgubila je 0: 3. U prvoj minuti drugog poluvremena susreta Jugoslaveni ponovno postižu gol, Bobrov osvaja jednu loptu, ali u 59. minuti rezultat postaje 1: 5.

U beznadnoj situaciji, sovjetski nogometaši spašavaju tu igru. Učinkovito isporučuje Beskov, nakon što su postigli tri pogotka, uključujući odlučujuću loptu u 89. minuti Alexander Petrov. Rezultati 5: 5 i ponavljanje.

Za drugu utakmicu Beskov opet ide u prvu momčad. Sada sovjetski igrači brzo otvaraju bodove, što čini Beavers u šestoj minuti. Prije pauze, Jugoslaveni preuzimaju vodstvo, a na 54. minuti Čajkovski postavlja konačni rezultat na 1: 3. Nakon ovog fijaska, nacionalna reprezentacija je prekinuta, igrači su izgubili titulu, Beskov je izgubio počasnog majstora sporta, koji mu je vraćen 1953.

Godine 1954. završio je profesionalnu karijeru. Isprva se Konstantin Ivanovič Beskov nadao proučavanju znanosti. Počeo je pisati disertaciju na Institutu za tjelesni odgoj, ali se zbog niske stipendije vratio u nogomet.

Na trenerskom mostu

Isprva Beskov je bio uključen u nacionalni tim SSSR-a. Godine 1956. počeo je trenirati "Torpedo". S njim su mnogi igrači bili isključeni iz tima, što je izazvalo nezadovoljstvo među navijačima i pokroviteljima kluba.

Godine 1957. počeo je raditi u omladinskoj školi nogometa. Godine 1960. bio je u CSKA. S njim se ekipa dva puta u jednom koraku zaustavila od medalja, zauzimajući četvrto mjesto. Kao iu glavnom gradu „Torpedu“, trener Konstantin Beskov oštro je pomladio sastav, što je također izazvalo nezadovoljstvo utjecajnih vođa.

Rad u nacionalnom timu

Europsko prvenstvo 1964

Godine 1963. postao je viši trener nacionalne momčadi. Konstantin Ivanovič Beskov uspješno vodi kvalifikacijski turnir za Europsko prvenstvo. Sovjetski nogometaši izbacuju iz ždrijeba Italiju (2: 0, 1: 1) i Švedsku (3: 1, 1: 1).

Euro prolazi u Španjolskoj odmah iz faze polufinala. Ekipa SSSR-a je porazila Dansku s rezultatom 3: 0. U finalnoj utakmici s domaćinima u početnoj utakmici, momčadi izmjenjuju ciljeve. Rezultat 1: 1 trajao je gotovo do samog kraja, sve dok Marcelino u 84. minuti nije donio pobjedu Španjolskoj. Usprkos srebrnim medaljama Euro, Beskova je otpuštena. Prema glasinama, glavni tajnik Nikita Hruščov je inzistirao na tome zbog poraza u finalu.

U prvenstvu SSSR-a

Nakon skandalozne ostavke Beskov je trenirao "Zoru" iz Voroshilovgrada u Prvoj ligi. Uzevši tim na 21 mjesto, junak našeg članka završava sezonu na trećem redu turnirskog stola, postavljajući temelj za ulazak u Višu ligu za sljedeću godinu.

Godine 1966. dugogodišnji šef moskovske "lokomotive", a zatim dolazi u "Dinamo". Dvaput osvaja srebro sovjetskog prvenstva, osvaja tri pobjede u kupu zemlje. U nogometu je Konstantin Beskov bio neosporan autoritet. Postao je prvi trener koji je postigao uspjeh u europskom natjecanju.

Sezona 1971-1972 u Kupu pobjednika kupova "Dinamo" započinje pobjedom u Grčkoj nad "Olimpijakosom" (2: 0). Tada gube u Moskvi rezultatom 1: 2, ali prelaze u sljedeći krug. Ovdje se pouzdano bave belgijskim klubom "Germinal Beershot" - dvije pobjede s istim rezultatom (3: 1).

U posjeti 1/4 finala pobijeđena je Jugoslavenska crvena zvijezda (2: 1), a povratak završava nerešeno (1: 1). U polufinalu, oba meča protiv berlinskog "Dinamo" završavaju se istim rezultatom - 1: 1. Wards Beskova stiže do finala, zahvaljujući pobjedi u kaznenom udarcu.

Finale se održavaju u Barceloni na stadionu Camp Nou. Nakon prvog poluvremena, škotski Rangersi pobjeđuju rezultatom 2: 0. Na početku drugog poluvremena Johnston je postigao treći gol, tek nakon što su Moskovljani uspjeli početi ostvarivati ​​svoje trenutke. Na 60 minuta Estrek postiže, a na 87 - zamašnjaci. Rezultat - poraz s rezultatom 2: 3. Dinamo postaje prvi sovjetski klub koji ide u finale Eurokupa.

Era u Moskvi "Spartak"

Fotografija: Konstantin Beskov

U kampu "crveno-bijele" Beskov je bio u jednom od najkritičnijih trenutaka u svojoj povijesti, kada je momčad odletjela u prvu ligu.

Godine 1977. ekipa je osvojila prvenstvo Prve lige. U 38 utakmica, Spartak postigne 22 pobjede, postigavši ​​83 gola. Tim se vraća u elitnu podjelu sovjetskog nogometa. Temelj tima je tada nepoznat Rinat Dasaev, Georgy Yartsev, Sergey Shavlo, Yuri Gavrilov, pozvan Beskovom.

Godine 1978. "Spartak" je zauzeo peto mjesto, a zatim osvojio prvenstvo SSSR-a. Nakon toga, 9 godina, tim je dosljedno pobjeđivao. Godine 1979. i 1987. ponovno je pobijedio, pet puta postao drugi i dva puta treći. Beskov je mnoge mlade igrače osnovao, često čak ni 20 godina. Od njih rastu vođe kluba - Oleg Romantsev, Evgeny Kuznetsov, Fjodor Cherenkov, Boris Pozdnyakov, Gennady Morozov.

Drugi dolazak u reprezentaciju

Konstantin Ivanovič Beskov

Godine 1979., usporedno s radom u "Spartaku", Beskov je postao glavni izbornik reprezentacije. Godine 1980. na Olimpijskim igrama ekipa je osvojila brončane medalje.

Nakon toga je uspješno održan kvalifikacijski turnir za Svjetsko prvenstvo u Španjolskoj. Na svjetskom prvenstvu Beskov odlazi kao glavni trener s dva viša mentora - Nodar Akhalkatsi i Valery Lobanovsky. Heroj ovog članka je kasnije tvrdio da ih je pozvao s ciljem da osiguraju da njihovi igrači dođu na vrijeme, ne očekujući da će i oni ići u Španjolsku. Kao rezultat toga, u timu su se počeli pojavljivati ​​sukobi, tim nije provalio u grupe.

U isto vrijeme bilo je moguće napustiti grupu. Nakon što je izgubio napetu utakmicu protiv Brazilaca (1: 2), sovjetski su igrači pobijedili Novi Zeland (3: 0) i vezali se za Škotske (2: 2). Prema pravilima tog turnira, momčad je ušla u drugu grupnu fazu, gdje su pobijedili Belgijance (1: 0), vezani s Poljakom i odustali zbog najgore razlike između postignutih golova i golova. Taj se rezultat smatrao neuspješnim, Beskova je dobila otkaz.

Konstantin Ivanovič također se suočio s neuspjehom u domaćem prvenstvu. Nakon četvrtog mjesta 1988. godine dobio je otkaz.

Posljednjih godina

Sudbina Konstantina Beskova

Početkom devedesetih, istaknuti trener bio je potpredsjednik Sovjetskog nogometnog saveza. Godine 1991. vodio je tim "Asmaral", s kojim je osvojio zonal turnir u Drugoj ligi, doveo ga u Najvišu diviziju, u kojoj je ekipa uspjela završiti sedmi.

Od 1993. Do 1995 ponovno je trenirao Dinamo, kojim je uspio osvojiti srebrne medalje ruskog prvenstva i osvojiti kup. Na ovoj glavnoj zabilješci njegova karijera je završila. Mnogi ljudi pamte njegov izvorni stil gledanja igre ne od ruba, nego od tribina.

6. svibnja 2006. umro je nakon duge bolesti. Grobnica Konstantina Ivanovića Beskova nalazi se na groblju Vagankovo. U spomen na fanove ostao je jedan od najuspješnijih i najoriginalnijih sovjetskih trenera.

Nakon njegove smrti organiziran je turnir u znak sjećanja na Konstantina Beskova, koji se održava svake godine do danas.