Olga Vilukhina: talentirana ruska biatlonka

30. 4. 2019.

U posljednjih nekoliko godina, biatlon je počeo dobivati ​​popularnost u Rusiji. Imena najboljih streljačkih skijaša poznata su svim ljubiteljima sporta. Jedan od najboljih biatleta posljednjih pet godina je Olga Vilukhina. Biatlon je mnogo izgubio kada je 2016. Olga najavila umirovljenje. Smatrala se jednom od najtočnijih sportaša, njezin postotak pogodaka u golu premašio je 85 posto. Zbog zdravstvenih problema, sportaš je bio prisiljen prekinuti svoju karijeru u vrhuncu života. Međutim, uspjela je osvojiti nagrade Svjetskog kupa i osvojiti medalje na Olimpijskim igrama.

Početak putovanja

Olga Gennadievna Vilukhina rođena je u Bashkir Mizhhiria 1988. godine. Djevojčin otac radi kao građevinski inženjer, majka radi kao operater u kotlovnici. Sestra je izabrala posao softverskog inženjera. Olga Vilukhina

Olya je po prvi put u Naganu 1998. godine vidjela natjecanje u biatlonu koje je gledalo olimpijske emisije. Uskoro je jedan od njezinih novih idola stigao u svoj rodni grad - skijašicu Valeri Ivanov, koja je organizirala skijašku dionicu. Zbog činjenice da je Mizhhir'ya bio zatvoreni vojni grad, djevojka nije imala priliku sudjelovati u biatlonu. Skijala se bez puške sve do 2004. godine, a onda je ozbiljno preuzela svoj omiljeni sport.

Junior iskorištava

Prvi veliki turnir za Olgu bio je Svjetsko juniorsko prvenstvo 2006. godine. Vilukhina nije uspjela u pojedinačnoj utrci, au kasnijim disciplinama uspjela je prikupiti cijeli niz nagrada. U sprintu, biatlonac je uzeo zlato, bio je treći u potjeri, a na releju se popeo na drugi korak postolja. Biatlon Olga Vilukhina

Sljedeća dva godišnja doba nisu bila uspješna. Na svjetskim prvenstvima nije postigla uspjeh u pojedinim disciplinama, još uvijek dobro izvodeći štafetu. Međutim, prvenstvo kontinenta 2009., održano u njegovoj rodnoj Baškiriji, bilo je turnir, nakon kojeg su treneri reprezentacije usmjerili pozornost na sportašicu poput Olge Vilukhina. Biatlon je postao apsolutni prvak kontinenta, osvajajući zlato u svakoj od četiri discipline.

Težak prijelaz na odraslu razinu

Nakon pobjedničkog juniorskog Europskog prvenstva, sportaš je uključen u glavnu rusku momčad i dobio priliku nastupiti na jednoj od etapa Svjetskog kupa. Olga Vilukhina pokazala je najbolji rezultat među Rusima u Hanti-Mansijsku na početku, postajući šesti u sprintu i ostvarujući pravo sudjelovanja na ceremoniji cvijeća.

Nakon sezone 2008. - 2009. treneri odlučuju uključiti sportaša u glavni tim za ciljanu obuku. Biatlon Olga Vilukhina

Međutim, u kampu za obuku u Oberhofu bilo je ozbiljnih zdravstvenih problema. Po prirodi, Vilukhina ima visoku razinu hemoglobina. Intenzivna obuka u planinama pojačala je njezino stanje. Temperatura je bila preko 40, zbog toga se počela zgrušavati krv. Sportašica je otišla u bolnicu. Liječnici nisu mogli ustanoviti niti točnu dijagnozu bolesti. Nakon dugog procesa oporavka vratila se na skijašku stazu, ali već je izgubila oblik.

Veza s drugom podjelom

Treneri odluče poslati Vilukinu na manje prestižni turnir - IBU Kup. Nije postigla puno uspjeha u ovim fazama, već je postala druga u sprintu na turnirima u Idreu i Ridnau Val Ridani.

Zanimljiv slučaj se dogodio s njom na pozornici u Obertillachu. Za sportašicu je, međutim, bilo malo razloga za smijeh. Olga Vilukhina je krenula u start, zaboravljajući staviti brojeve na obrazac. Kašnjenje je trajalo 40-50 sekundi, a za to vrijeme suparnici su već uspjeli pobjeći daleko. Kao rezultat toga, došla je do cilja, iza pobjednika samo za te nesretne 42 sekunde.

Tijekom cijele sezone Olgu su težili zdravstvenim problemima. U Altenbergu je posljednji put ove sezone nastupila na IBU kupu, nakon čega je došla do otitisa. Nakon oporavka sudjeluje u ruskom prvenstvu, gdje pobjeđuje u pojedinačnoj utrci. Došla je u tim kako bi sudjelovala na Europskom prvenstvu, ali je u tim natjecanjima pogoršala ranu ozljedu ramena.

Unatoč tome, treneri su se nadali da će Olga Vilukhina moći pomoći matičnom timu na Svjetskom prvenstvu u ožujku, ali tada joj je temperatura ponovno naglo skočila i sportaš je završio nesretnu sezonu u bolničkom krevetu.

Povratak na visoku razinu

Unatoč svim neuspjehima sezone 2009-2010, treneri uključuju Olgu u glavnu momčad za sljedeću sezonu. Sportašica je opravdala povjerenje mentora i uspješno nastupila u mješovitoj štafeti u Hochfilzenu, gdje je pomogla pobjedi svoje momčadi. Na pozornici u Oberhofu povjerena joj je častno pravo zatvoriti štafetu među ženskim ekipama. Olga nije razočarala i završila, pobijedivši sve suparnike.

U ožujku 2012. Vilukhina je po prvi put u životu osvojila medalje na svjetskim prvenstvima i postala treća u utrci za potjeru.

Sezona 2012-2013 biatlonski start ne može biti bolji. Na pozornici u Ostersundu osvojila je broncu u sprintu, au kasnijim pojedinačnim utrkama nije pala ispod petog mjesta. Olga Vilukhina Posebno je bila spektakularna njezina izvedba u mješovitoj štafeti. Njezina suigračica Olga Zaitseva prenijela joj je palicu, zaostajući za svojim protivnikom za 11 sekundi. Vilukhina nije mogla igrati samo ovu prazninu, već je muškarcima donijela gotovo pola minute hendikepa.

Konačno, u Khanty-Mansiysku, pokazala je svoj najbolji rezultat u fazama Svjetskog kupa. Osim srebra u potjeri, u ostalim utrkama, sigurno je ušla u prva četiri.

Olimpijske nagrade i odlazak iz sporta

Sve u svemu, Olimpijada u Sočiju nije dobro prošla za rusku žensku biatlonsku ekipu. Ipak, Olga Vilukhina, čije su fotografije naknadno ukrašavale sve naslovnice sportskih publikacija, bila je u mogućnosti savršeno pripremiti za svoja glavna životna natjecanja. Na udaljenosti od trčanja, hladnokrvno je pucala, ne dopuštajući ni jednu posudu, i prošla je obje linije pucnjave. Međutim, u brzini je izgubila od vođe utrke - Anastasia Kuzmina, koja je branila boje Slovačke.

Olga Vilukhina je mogla dodavati srebro u štafeti za pojedinačnu nagradu za sprint, postajući dvostruka olimpijska medalja. Olga Vilukhina fotografija

Nakon završetka Olimpijskih igara, ponovno su se upoznali s zdravstvenim problemima. Sportaš je odlučio preskočiti sljedeću sezonu kako bi se uredio. U svim intervjuima Vilukhina je rekla da želi zadržati svoj oblik do sljedećih Igara u Phenchaneu.

Međutim, na kraju krajeva, pokazalo se da je zdravlje i osobni život važniji. U studenom 2016. nagrađivani sportaš najavio je završetak svoje slavne karijere.

Olga Vilukhina je rano napustila sport, ali se nije udaljila od biatlona. Zajedno sa suprugom bave se treniranjem, a navijači se više puta mogu čuti slavno ime zasluženog sportaša.