Ruska biatlonka Yana Romanova: biografija i sportska karijera

22. 3. 2019.

Yana Romanova - poznati ruski biatlonac, višestruki pobjednik Olimpijskih igara, Svjetskog i Europskog prvenstva. Nakon završetka sportske karijere preuzela je treniranje i političke aktivnosti.

Yana Romanova

biografija

Romanova Yana Sergeevna rođena je u svibnju 1983. u gradu Kurganu. Kada je djevojka prvi put vidjela skijaško natjecanje, čvrsto je odlučila postati profesionalni sportaš. Stvarno sam želio da Yana dobije lijepe plastične skije. Čak i njezina majka, koja se bojala da će zbog čestih treninga, Yana imati problema s akademskim uspjehom, nije mogla spriječiti realizaciju ovog sna.

Od djetinjstva, Romanova se etablirala kao vrlo odgovorna sportašica. Nikada nije propustila trening bez dobrog razloga, jasno je slijedila sve upute trenera.

Prvi koraci u biatlonu

U biatlonu je došla Yana Romanova u dobi od 15 godina. Počela je trenirati s trenerom Valerijem Samsonovičem Kondakovom. Dvije godine kasnije, na okrugu natjecanja, trener Anisimov Vladimir Semenovich obratio pozornost na mladog sportaša, koji je Romanov odveo u Omsk.

Yana Romanova Biatlon

Ovdje je Yana kombinirala proces obuke sa studijem na lokalnom sveučilištu, gdje je studirala kao instruktor sporta. Intenzivni tečajevi nisu bili uzaludni - uskoro su prvi uspjesi na biatlonskim stazama došli djevojci.

Postignuća na nižoj razini

2002. godine donijela je prva postignuća i slavu Yani Romanovi. Brzo je provalila u prvih trideset juniorki svijeta. Sljedeće godine ruski biatlonac osvojio je srebrne medalje na Svjetskom prvenstvu u sprintu i utrci za potjeru.

U štafeti, Yana Romanova je prvi put u karijeri pobijedila na međunarodnim natjecanjima. Nakon tih pobjeda, mladi biatlon počeo se pozivati ​​u glavnu rusku reprezentaciju.

Profesionalna karijera

Nakon što je Romanova, 2009. godine u potjeri, osvojila brončanu medalju na Svjetskom prvenstvu u ljetnom biatlonu, a potom dobila istu nagradu za štafetu Univerzijade, počela je nastupati na Svjetskom kupu.

Debitantica Yana Romanova održana je u 6. etapi talijanske Anterselve. U sprintu je Ruskinja bila trinaesta, au potjeri dvadeset i šesti. No, najbolji rezultat je sedmo mjesto u pojedinačnoj utrci na Svjetskom prvenstvu u Ostersundu.

Yana Sergeevna Romanova U sezoni 2008/09, Yana Romanova nije mogla zadovoljiti svoje navijače boljim rezultatima na natjecanjima Svjetskog kupa. No, ipak se pokazala: na Europskom prvenstvu u Ufi, biatlonac je prvi postao drugi u sprintu, a zatim treći u utrci za potjeru.

Olimpijska sezona za Romanovu je počela vrlo dobro. Već u drugoj etapi u austrijskom Hochfilzenu zajedno sa Sleptsovom, Bulyginom i Zaitsevom pobijedila je u štafeti. Zatim je na četvrtom mjestu u "Individualu" na Pokljuki u Sloveniji, a nakon toga drugo mjesto u štafeti u njemačkom Ruhpoldingu.

Zahvaljujući dobroj izvedbi, Romanova se pridružio olimpijskom timu. Ali u Vancouveru je samo jednom ušao na stazu: u pojedinačnoj utrci završila je samo u šestom deset.

Unatoč neuspješnim nastupima na Olimpijskim igrama, Yana je uspjela osvojiti fazu Svjetskog kupa po prvi put na kraju sezone. To se dogodilo u Khanty-Mansiysku u utrci sprinta.

Sljedeće tri sezone, Yana Romanova nije mogla doći do postolja u fazi Svjetskog kupa. Najbolji rezultat bio je jedanaesto mjesto u utrci utrka u finskom Lahtiju.

Godine 2013. Romanova je počeo ozbiljne pripreme Olimpijske igre u Sočiju. Sudjelovala je u gotovo svim etapama, redovito bodovala, au Anterselvi zauzela peto mjesto u sprintu.

Na Olimpijskim igrama, Yana Romanova je prvi put postala trinaesta u sprintu, a zatim - dvadeset treća u potjeri. Nakon toga došlo je do neuspjeha u “pojedincu” - biatlonac je završio tek u šestom deset. Unatoč tome, treneri su povjerili Romanovu mjesto u štafeti i nisu pogriješili. Zajedno sa Zaitsevom, Shumilovom i Vilukinom, Yana je osvojila srebrnu medalju.

ljetni biatlon

Nakon Olimpijskih igara u Sočiju, biatlonac je održao još jednu sezonu. Na pozornicama Svjetskog kupa redovito je bodovala bodove, au eksperimentalnoj mješovitoj štafeti u češkom Novom Meste pobijedila je uvjerljivo. Osim toga, osvojila je brončanu medalju na Svjetskom vojnom prvenstvu u Bodenu.

U svibnju 2015. Yana Romanova odlučila je prekinuti profesionalnu karijeru.

Sportska aktivnost

Nakon što je napustila pjesme u biatlonu, Yana se nije oprostila od sporta. Zauzela je mjesto instruktora sportaša u Centru za sportski trening reprezentacija.

Osim toga, Yana Sergeyevna Romanova odlučila se probati u politici. Godine 2016. registrirana je kao sudionik u preliminarnom glasanju o definiciji kandidata iz stranke Jedinstvena Rusija za izbore u Državnu dumu Ruske Federacije. Nažalost, srebrna medalja na Olimpijskim igrama u Sočiju i ovdje je postala druga s više od 18% glasova.