Serdar Azmun: Iranski nogometaš, Rubin napadač

23. 3. 2019.

Serdar Azmun - iranski profesionalni nogometaš, djeluje kao napadač u Kazanu "Rubin" i iranskoj reprezentaciji. Član je Svjetskog kupa 2018. u Rusiji. U razdoblju svoje karijere igrao je za iranske "Sepahane" i "Rostov".

Iranski Messi Ammun Serdar

Biografija: najmlađi iranski legionar

Serdar Azmun rođen je 1. siječnja 1995. u gradu Gombede-Cavus, Iran. U dobi od devet godina počeo se zanimati za nogomet. S petnaest godina počeo je svirati za mlade iz isfahanskog kluba "Sepahan".

U prosincu 2012., u dobi od sedamnaest godina, Azmun se preselio u Kazan Rubin. Ovdje je postao drugi iranski nogometaš nakon golmana Alireza Hagigi. Azmunova tranzicija bila je pomalo senzacionalna - nogometaš je postao najmlađi iranski igrač u povijesti koji je u korist stranog kluba.

Prva utakmica za novi klub Azmun održana je 25. srpnja 2013. u Europskoj ligi protiv kluba "Yagodin" iz Srbije. U kolovozu iste godine, u utakmici Europske lige protiv Moldea, Fotballklubb je došao kao zamjena iu 85. minuti i uspio postati autor cilja.

Azmun Serdar naprijed Rubin

Odigrao je prvu utakmicu u Ruskoj nogometnoj Premier ligi 6. listopada 2013. - nakon što je zamijenio u 74. minuti utakmice protiv Anji, au dodanoj minuti postigao prvi pogodak za Rubina.

Idite u "Rostov" za najam

U veljači 2015. iranski se naprijed preselio u Rostov na bazi zakupa. Njegov debi za novi klub održan je 8. ožujka 2015. u utakmici s Lokomotivom Moskva. 16. ožujka 2015. obilježen je prvi cilj za moskovsku "željeznicu" na vratima "Kuban". U srpnju 2015. godine Azmun Serdar produžio je ugovor o najmu s Rostovom još jednu sezonu, a kasnije je u ovom klubu postao vice-prvak ruskog prvenstva.

Azmun Serdar u sastavu Rostova

U ljeto 2016. iranski nogometaš, po vlastitoj volji, napustio je Rubin i održao kontrolnu utakmicu za Rostov. Nakon toga, timovi su započeli sudski postupak tijekom kojeg je arbitražni sud u Lausanni dao iranskom napadaču dopuštenje da održi utakmice za Rostov.

Zbog toga je sudsko ročište omogućilo Rostovu da proglasi nogometaša za tekuću sezonu. Iranac je uključen u UCL 2016.

U kvalifikacijama, Azmun je postigao pogodak protiv Royal Sporting Cluba Anderlecht i Αjax i pomogao timu po prvi put u povijesti ući u grupnu fazu. U studenom 2016. u utakmici grupnog stadiona protiv Atletico Madrida (1: 2), Azmun je postigao gol i postao prvi Iranac od 2005. godine (kada je postigao Ali Karim iz Bayerna), koji je postigao gol u glavnoj europskoj konkurenciji.

23. studenog 2016. Azmun je postigao svoj drugi gol u skupini Lige prvaka protiv Bayerna, što je omogućilo ruskom klubu da osvoji senzacionalno i treće mjesto u skupini.

Azmun Serdar vraća se u Rubin

Nakon dobrih nastupa i golova u Ligi prvaka, Azmun je privukao zanimanje europskih divova kao što su Marseille, Liverpool, Arsenal, Borussia (Dortmund) i Bayer 04, a na kraju sezone 2016/2017. gg. Škotski Grand Celtic, engleski Everton i španjolska Valencija zainteresirali su se za Azmun.

Međutim, iranska tranzicija u jedan od navedenih europskih klubova nije se dogodila. U lipnju 2017. Azmun Serdar vratio se u Rubin.

U kolovozu 2018. u utakmici drugog kruga prvenstva Rusije protiv moskovskog "Dinamo" u 18. minuti, Iranac je ozlijeđen. Ozljeda Azmuna Serdara bila je previše ozbiljna - nogometaš je izveden s polja na nosilima.