14. 4. 2019.

Jedan od najpoznatijih i najomiljenijih navijača svjetskih timova je španjolska "Barcelona". Treneri uvijek definiraju suvremene nogometne trendove, uče iz cijelog svijeta svojim primjerom kako istovremeno i učinkovito igrati.

FC Barcelona

treneri Barcelone

Treneri "Barcelona" - jedan od najzastupljenijih na svijetu. Treba samo reći da je klub u svojoj povijesti osvojio desetke nagrada na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Slavni nogometni klub postao je prvak Španjolske 24 puta, a češće je titulu pobijedio samo Real Madrid 32 puta. Katalonci su također osvojili srebrne medalje 24 puta.

U popisu postignuća "Barcelone" postoje ozbiljnije pobjede. 39 puta je igrala u finalu Španjolskog kupa, osvajajući trofej 28 puta. 19 puta, plavi granat se borio za španjolski superkup, s 12 pobjeda.

Ne manje impresivan je popis pobjeda na međunarodnoj sceni. "Barcelona" je osvojila Europski kup pet puta (ili Liga prvaka, kako se danas naziva turnir), osvojio je Kup UEFA četiri puta, a pet puta u UEFA Super kupu. Osim toga, tim je trostruki pobjednik Interkontinentalnog kupa. Godine 2009. španjolski je klub postavio nevidjeni rekord, osvajajući sve službene turnire u kojima je sudjelovao. Bilo ih je šest. Ovaj uspjeh uglavnom su pružili treneri iz Barcelone.

Najuspješniji trener

Josep Guardiola

Danas mnogi nogometni analitičari vjeruju da je Josep Guardiola bio najuspješniji mentor u povijesti kluba. Pod njim je ekipa pobijedila na svim službenim turnirima 2009. godine. Ukupno je vodio Katalonce od 2008. do 2012. godine. Te je godine na prvenstvu Španjolske "Barcelona" preuzela svog glavnog suparnika - Madrida "Real" - za 9 bodova, postigavši ​​105 golova za sezonu.

Međutim, u španjolskom kupu, "Barcelona" je poražena od ekipe "Athletic" iz Bilbaoa - 4: 1. U Super Bowl susretu, Katalonci su se ponovno morali suočiti s tim rivalima. I ovaj put u dvobojskom dvoboju. Pitanje pobjednika je uklonjeno u prvoj utakmici. "Barcelona" na zabavi osvojila je 5-1, a potom i pobijedila kod kuće 3-0.

U Ligi prvaka, "plavi granat" osvojio je 2: 0 engleskog "Manchester Uniteda", au utakmici za UEFA Super kup s rezultatom 1: 0 osvojio je Donetsk "Shakhtar". Konačno, šesti naslov je osvojio u Interkontinentalnom kupu. U odlučujućoj utakmici klupskog svjetskog prvenstva, Španjolci su nadigrali argentinski tim Estudiantes (2: 1). Naravno, pored zvijezde koja je zavidjela mnogim trenerima Barcelone, Guardiola je odigrao svoju ulogu na trenerskom mostu.

U samo pet godina, Guardiola je osvojila tri španjolska prvenstva, dva kupa, tri Super Bowl, dva Liga prvaka, dva Super Bowls i dva klupska Svjetska prvenstva.

Nizozemski mentor

Trener kluba FC Barcelona

Druga legenda koju su vodili katalonci je trener Barcelone Johan Cruyff. Radio je s timom od 1988. do 1996. godine. Za to vrijeme "plavi granat" osvojio je 11 trofeja. "Barcelona" osvojila je nacionalno prvenstvo četiri puta, tri puta - španjolski Superkup, jednom - Europski kup (slično suvremenom Ligi prvaka), Super kup, UEFA i Kup kupova.

U momčadi, Cruyff je promovirao poznati nizozemski ukupni nogomet koji se sastojao od stalnog pritiska protivnika. To je donijelo očite rezultate. Treneri Barcelone Cruyffu nisu se mogli pohvaliti tako velikim brojem naslova i nagrada.

Trenutni trener

Trenutno na čelu Barcelone je Luis Enrique. Vodio je momčad 2014. godine, uzimajući je iz ruku Argentinca Gerarda Martina. Martino je radio s kataloncima manje od godinu dana. Za to vrijeme uspjeli su osvojiti samo jedan trofej - Španjolski superkup.

"Barcelona" s Argentinom propustila je pobjedu u državnom prvenstvu, koje je pobijedilo u posljednjih nekoliko godina. Tako ih je 2013. godine Španjolac Tito Vilanova odveo na prvo mjesto u prvenstvu. Uz njega, tim je zaradio 100 bodova u prvenstvu, postigavši ​​32 pobjede u 38 utakmica. Izvedba je također fenomenalna. Katalonci su tada postigli 115 golova. Tito Vilanova je izgradio sjajnu napadačku ekipu koja je uspjela zaobići Real Madrid za 15 poena.

Tito Vilanova

Kada Luis Enrique "Barcelona" stoji s različitim uspjehom. Istovremeno, trener je već uspio osvojiti veliki broj trofeja. Dvaput je osvojio prvenstvo i španjolski kup, nekad Ligu prvaka, UEFA Super Cup, Svjetsko klupsko prvenstvo i španjolski Superkup.

Barcelonska igra u izvlačenju Lige prvaka 2016/17. Ući će u povijest svjetskog nogometa. Po prvi put momčad je uspjela pobijediti, izgubivši 0-4 u prvom susretu. U 1/8 finala, Španjolci su izgubili s istim rezultatom u Parizu PSG. U drugom susretu malo je ljudi vjerovalo u njihov uspjeh. No, momčad Luisa Enriquea pobijedila je 6: 1, dokazujući da za njih ništa nije nemoguće.