Vasily Lomachenko - ukrajinski prvak u boksu

Bokseri, koji su predstavnici post-sovjetskog prostora, oduvijek su bili poznati po svojoj izvrsnoj obuci, tehničkoj i taktičkoj. Među modernim talentima, koji sjaje na svjetskoj areni za boks, vrijedno je istaknuti osobu po imenu Vasily Lomachenko, o kojoj ćemo detaljno govoriti u ovom članku.

Kratke biografske informacije

Ukrajinski sportaš rođen je 17. veljače 1988. u gradu Belgorod-Dniester, koji se nalazi u regiji Odessa. U sportskoj areni naš junak je dobio nadimak Hi-tech. Osposobljavanje Vasilija Lomačenka provodi se pod vodstvom njegova oca, Anatolija. Boxer nastupa u drugoj polovici težine.

Vasily Lomashenko

Početak boksačke karijere

Za našeg heroja, njegov životni rad je boks. Vasily Lomachenko, prema vlastitim riječima, ne sjeća se točno kako je završio u bokserskoj dvorani. Njegova prva borba u životu momka provela je u dobi od šest godina, tijekom međunarodnog turnira "Nada". Borba je bila uspješna za ukrajinskog. Nakon toga slijedile su pobjede u primatu grada, okruga, regije i republike, gdje su mladi talenti sve vrijeme pobjeđivali. Prvi ozbiljan uspjeh boksača je njegova pobjeda u ukrajinskom prvenstvu u dobi od 16 godina, nakon čega je uzeo "zlato" europskog kadetskog turnira težine do 46 kilograma. Godine 2005. Vasily je osvojio prvenstvo Ukrajine među odraslima (kategorija do 53 kg).

Svjetski turnir mladih 2006

Prvenstvo je održano u Maroku. U ovoj sjevernoafričkoj zemlji Vasily Lomachenko proveo je pet borbi, pobijedio ih je sve, au prva tri uspio je izbaciti svoje suparnike. Osim toga, organizatori turnira prepoznali su ga kao najboljeg boksača natjecanja, bez obzira na kategoriju težine.

boks vasily lomachenko

Nastupi u 2007

Na turniru održanom te godine u čast Seeds of Triestin Lomachenko, Vasily je uspio zauzeti prvo mjesto, ali je u finalu prvi put srušen u amaterskoj karijeri. Također u 2007, Lomachenko posjetio svjetsko prvenstvo, koje je održano u Chicagu.

U polufinalnoj borbi Vasily se borio s najiskusnijim predstavnikom Kine, Li Yangom. Borba se pokazala iznimno teška za ukrajinskog, a on je uspio ugrabiti pobjedu u posljednjim sekundama bitke. No, pokazalo se da je finale mnogo dramatičnije za našeg heroja. U posljednjoj utakmici natjecanja protiv Vasje se usprotivio ruski Albert Selimov. Na kraju četiri runde pobjeda je dodijeljena Albertu, a Lomachenko srebrnu medalju. No, ova je nagrada omogućila Lomachenku da dobije olimpijsku dozvolu.

Olimpijske igre 2008

Pekinške igre isticale su se pobjedničkom Ukrajincu. Vasily Lomachenko, čija je težina u to vrijeme iznosila 57 kilograma, već u prvoj borbi na turniru ponovno se susrela sa Selimovim. Ovaj put ukrajinski nije dopustio Rusima da diktiraju svoje uvjete u ringu. I unatoč činjenici da je Vasily izgubio u prvom krugu, daljnji razvoj u ringu pokazao je da Lomachenko zaslužuje pobjedu.

trenirao Vasily Lomachenko

Druga borba bila je i sa starim poznanikom. Basil se opet borio s Li Yangom. Ali ovog puta Lomachenko je s Kinerom spremio još više samopouzdanja.

Finalna borba pokazala se mnogo jednostavnijom: protivnik iz Francuske izbačen je u prvom krugu. I na Olimpijadi Vasya Val Barker Cup bio je najbolji boksač turnira.

Razdoblje 2009-2012

U 2010, ukrajinski nije održao jednu borbu zbog biceps ozljede. No, 2011. godine ponovno je osvojio svjetsko prvenstvo. Na Olimpijskim igrama 2012. osvojio je zlato, au listopadu je postao član poluprofesionalnog kluba ukrajinskih atamana. Kao dio ove momčadi, nije izgubio niti jednu utakmicu.

Prijelaz na profesionalce

U srpnju 2013. Vasily Lomachenko potpisao je ugovor sa svjetski poznatom tvrtkom Top Rank. Prvi profesionalni meč ukrajinski proveo je 12. listopada 2013. protiv Jose Ramireza. Kao rezultat toga, Meksikanac je izbačen u četvrtom krugu, a Vasily je dobio pravo na susret s tada aktualnim svjetskim prvakom Orlandom Salidom.

Težina Vasily Lomachenko

Boj za pojas

Borba za svjetsku titulu bila je neuspješna za ukrajinskog. Iako je u početku Meksikanac izgubio pravo na pojas, jer je na vaganju pokazao maržu od 1,2 kilograma iznad granice. Ispostavilo se da je sama bitka "prljava". Salido je pogodio 41 niske udarce i istovremeno nije bio kažnjen. Tijekom borbe, Meksikanac je uspio pokrenuti inicijativu pod pritiskom, ali u 12. krugu ukrajinski mu je poslao udarac. Ipak, suci su smatrali da je Orlando jači i dao mu pobjedu podijeljenom odlukom, što je izazvalo mnogo kontroverzi. U svakom slučaju, povijesni događaj se nije dogodio, jer Vasily nije uspio postati svjetski prvak u drugom profesionalnom dvoboju.

najbolje borbe Vasily Lomachenko

Naslov osvajanja

21. lipnja 2014. Vasily je ušao u ring s Garyjem Russellom Jr. kako bi se borio za pojas prvaka u pero. Utakmica se pokazala prilično konkurentnom, što je rezultiralo time da je jedan sudac izigrao, a druga dvojica su dali prednost ukrajinskom s rezultatom 116-112. Nakon ove borbe, Lomachenko je održao obranu protiv Thai Piriapinha, kojeg je pobijedio s rezultatom 120-107.

Prijelaz na novu težinu

Međutim, najbolje borbe Vasily Lomachenko do sada su održavane u drugoj kategoriji. Već u svojoj prvoj borbi u ovoj kategoriji, izbacio je Martina Martina, oduzimajući mu WBO prvenstveni pojas. U studenom 2016. ukrajinski se susreo s Jamajčaninom Nicholasom Waltersom. Borba je bila potpuno diktirana od strane Basila, što je dovelo do toga da je Nicholas odbio nastavak sukoba nakon sedmog kruga.