Što je potraga u biatlonu: zapisi, pravila i povijest

30. 6. 2019.

Godine 1958. po prvi put su održana natjecanja u biatlonu. Godine 1960. sportaši su izašli već na olimpijskoj startnoj traci. Od tog trenutka je počelo povijest biatlona poput popularnog sporta.

započeti u potrazi za biatlonima

Pasyut na Olimpijskim igrama

Prvi put je potraga održana na Zimskim olimpijskim igrama 2002. u Salt Lake Cityju. A na međunarodnim natjecanjima sportaši su vodili ovu vrstu utrka još u prosincu 1996. godine. Želio bih napomenuti da je oba puta netko iz Rusa pobijedio. U XX. Stoljeću prvo mjesto zauzimao je Viktor Maigurov, a zatim se izdvojila Olga Pyleva. Nažalost, u današnje vrijeme takvi uspjesi nisu bili dugi. U ženskoj potrazi za biatlonima posebno su pogođeni rezultati žena iz ruske reprezentacije.

stojeći

Što je potraga za biatlonom: Je li to utrka za potjeru?

Da, postoje samo dva različita imena. Pasyut s engleskog na ruski preveden kao "progon". I rodilo se popularno ime "utrka u potjeri", koja se brzo počela koristiti u tisku. Kakav god se izraz koristio, pravila su ista. Razgovarajmo o njima.

start utrke

Pravila gonjenja

Udaljenost za žene i muškarce je različita. Ako je udaljenost juniora 7,5 km, onda žene - 10, a muškarci i juniori - 12,5. Biatlanci imaju 4 okreta. Svaki ima 5 ciljeva. Dva pucnjave provedena u ležećem položaju, drugi stoje. U slučaju klizanja, sportaš odlazi na 150 metara. Na primjer, ako dopustite 4 promašaja od 5 snimaka, tada morate pokrenuti 4 kruga od po 150 metara: 4 * 150/1000 = 0,6 km ukupno. Jedan takav krug muškaraca traje 20 sekundi, a žene - za 25. Ne tako malo.

Leader Grupa u potrazi

Općenito, prevladavanje udaljenosti, čak i kod muškaraca, ne prelazi 35 minuta. Teško je udaljiti se i žene. Rezultati biatlonske potrage uvijek su se smatrali jednim od najnepredvidljivijih: vjetar i stanje staze čine natjecanje svojevrsnom lutrijom. Moramo pucati, prilagođeni za impulse, ali još uvijek moramo pogoditi s skijama, tako da se kliznu, a ne spriječiti sportaša. Što je potraga za biatlonom? Jedinstvena vrsta natjecanja koja privlači tisuće fanova i najnepredvidljivija je u biatlonskim natjecanjima.

Kako ući u potjeru?

Nisu svi sportaši podobni za utrku. Izbor se temelji na rezultatima prethodne utrke: sprint. O njegovim će se pravilima raspravljati u sljedećem paragrafu. Teško je ući u potjeru u biatlonu. Što dobiva na natjecanju u Svjetskom kupu, svaki sportaš zna. To je stvarno jako teško. Da biste otišli na startnu listu utrke za potjerom, morate uzeti bilo koje mjesto do 60 u sprintu. U njemu sudjeluje ukupno 120 biatlonaca. To znači da morate ući u 50% najboljih sudionika. Međutim, ponekad jedan od lidera svjetskog biatlona odbija sudjelovati, jer postoji još jedno važno pravilo.

Anton Shipulin na autocesti

U potrazi za sportašima počinju s lagom kojim su završili nastup u sprintu. To jest, ako zauzmete 5. mjesto sa zaostatkom od 43 sekunde, tada ćete morati čekati ovo vrijeme od početka prvog sudionika. Za pogrešan početak finih sekundi. Obično je to od 30 do 90 sekundi, ovisno o razlici između potrebnog vremena početka i stvarnog. Dakle, ako napravite pogrešan start za 0.5 sekundi, ciljna linija će dodati 30 sekundi.

Izbor u potjeri: sprint

Pravi izazov na putu do potjere bit će sprint. Ova utrka se sastoji od dvije granice, opet na svakoj od 5 meta. Sustav kazne za slip je apsolutno isti kao u potjeri. Ali udaljenost je dva puta manja. Stoga je ovdje važna brzina. Martin Fourcade, koji ima najbrži tečaj u suvremenom biatlonu, više puta nije pobijedio u muškoj potjeri.

Žene pucaju stojeći

U biatlonu nikada ne možete utvrditi tko će pobijediti. To je povezano s promjenom vremena, i sa promašajima sportaša, i sa smiješnim slučajevima na stazi. Možda su zato startni brojevi u sprintu slučajno odabrani. To je učinjeno na ovaj način: prvo, svaka zemlja prijavljuje sudionike iz svoje nacionalne momčadi (njihov broj ovisi o položaju te nacionalne reprezentacije u ukupnom poretku kupa nacija). Svaka ekipa mora uzeti sve četiri skupine. Što je veći broj grupe (od jednog do četiri), sportaš će kasnije krenuti na početak. Prvih petnaest osobnih biatlonaca ima pravo odabrati bilo koju skupinu. A onda se brojevi u grupi (u kojima obično ima 25 ili više ljudi) raspodjeljuju nasumično po skupinama.

Pursuit Records

Počnimo:

1. Najstariji dobitnik potjere je Bjoerndalen. Pobijedio je kada je već imao 41 godinu. Čak i gotovo 42 godine, nitko nije dugo trčao među ljudima. U rezultatima potrage za biatlonom često se moglo vidjeti njegovo ime.
  2. Bjoerndalen je izvrstan biatlonac. Na njegov račun, osvojiti potjeru s najviše promašaja. Napravio je 7 pogrešaka, ali još uvijek nije propustio vodstvo. Da bi mu pokazao ovaj rezultat pomogao je najboljem potezu u daljini i minutnoj prednosti na startu, koji je osvojio u sprintu.
  3. I među ženama postoje legendarni biatlonci. M. Forsberg osvojio je 18 pobjeda. A ukupno je na potragu stigla 34 puta.
  4. Dogodilo se da su sportaši koji su izgubili sprint i našli sebe u potjeri s velikim zaostatkom od tri najbolja pobjednika ili čak iz prvih šest, jednostavno nisu krenuli. No postoje obrnuti slučajevi. Primjerice, Julien Robert je napokon bio u potjeri, 60. A jaz između vođa i njega bio je ponor. No, to ga nije spriječilo da napravi najambiciozniji proboj u povijesti biatlona sa 50 mjesta i uđe u prvih deset. To se dogodilo na Svjetskom kupu u biatlonu. Muškarci u potjeri u osnovi pokazuju neočekivane rezultate. Čak postoji i uzbuđenje u sporovima: tko će ga propustiti mnogo puta.

Rezultat

muški podij, lijevo, Martin Fourcade

Danas znate što je potraga za biatlonom. Da biste ga osvojili, morate potvrditi svoju razinu vještine u dvije utrke: sprintu i potrazi. Također je zanimljivo promatrati prodor bičaoca s kraja popisa na skupinu vođa. Teško je pobijediti i zbog vatrene linije. Potrebno je imati nevjerojatnu smirenost i smirenost, kako ne bi išli u kaznene krugove. Svuda okolo su zahtjevni za sudionike. Zato je pobjeda ove utrke toliko prestižna.