Aleksej Berezutski: biografija, postignuća

14. 4. 2019.

Alexey Berezutsky je poznati ruski nogometni branitelj. Igrač reprezentacije. Višestruki pobjednik prvenstva i Super Bowl zemlje.

Između vaterpola i košarke

Alexey Berezutsky

Alexey Berezutsky rođen je 1982. u Moskvi. Ima brata blizanca koji je stariji od njega za 20 minuta. Također je profesionalni nogometaš. Sada su zajedno Klub CSKA i ruski nacionalni tim.

Majka im je radila kao knjigovođa, a otac - učitelj tjelesnog odgoja, pa su od djetinjstva imali ljubav prema tom sportu. U srednjoj školi, paralelno s nogometom, prakticirali su vaterpolo. No, kao rezultat toga, napravio izbor u korist nogometne škole "Promjena". Njihov prvi trener bio je Vladimir Lopatin.

Alexey se, zajedno sa svojim bratom, već odvojio od svojih vršnjaka velikim rastom, disciplinom i izvrsnim fizičkim podacima. U dobi od 15 godina, njihova je momčad odletjela iz vrhunske podjele prvenstva škola mladih. Braća su ozbiljno razmišljala o vezanju s nogometom, prebacujući se na košarku. Vladimir Kobzev, bivši napadač Avtozavodceva, pozvao ih je u školu Torpedo-ZIL na vrijeme. Uskoro ih je poznati trener Boris Ignatiev počeo privlačiti na utakmice za glavni tim.

Debi u profesionalnom sportu

Fotografija Alexey Berezutsky

U profesionalnom timu, Aleksej Berezutski debitirao je 2000. godine. Imao je 18 godina. U prvoj ligi je izašao u "Torpedo-ZIL" u Tomsk u utakmici protiv lokalnog "Toma". Berezutsky je igrao u početnoj postavi. Vremenski uvjeti bili su potpuno ne-nogometni - 7 stupnjeva mraza. Kao rezultat toga, igra je završila u izvlačenju 0: 0. Nakon još jedne utakmice za Torpedo, Berezutsky je otišao na posudbu u Novorossiysk "Chernomorets", govoreći u velikim ligama.

U eliti ruskog nogometa, Aleksej Berezutski debitirao je u ožujku 2001. godine. Došao je kao zamjena u utakmici protiv Spartaka iz Moskve. Na samom kraju, "crveno-bijeli" zgrabili su pobjedu 2: 1.

Ubrzo u utakmici protiv Rostselmasha Berezutsky je postigao svoj prvi gol u velikim ligama. Njegov točan štrajk na početku drugog poluvremena spasio je Chernomoretsa od poraza (1: 1). Ukupno je u ekipi Novorossiyska odigrao 14 utakmica.

Na kraju sezone "Černomorec" je zauzeo posljednje mjesto i odletio u prvu ligu.

U CSKA

Fotografija Alekseja Berezutskog sa suprugom

U CSKA debitirao u svibnju 2002, Aleksej Berezutsky. Biografija sportaša u to vrijeme bila je potpuno povezana s nogometom. Branitelj je ušao u teren u utakmici protiv glavnog grada Torpeda. Isprva je natjecanje u njegovom položaju bilo visoko. Berezutsky se natjecao sa Šemberasom, Evsikovim i Daevom, ali je na kraju uspio osvojiti mjesto u početnoj postavi.

Već 2003. godine igrao je u svim utakmicama prvenstva od prvih minuta, prvi put osvajajući zlatne medalje državnog prvenstva.

S CSKA do danas je povezana s njegovom biografijom. Berezutsky Alexey, čija je fotografija redovito pogodila stranice sportskih novina, osvojila je šest prvenstava Rusije s klubom, pet puta postala srebrna medalja i još dvije brončane medalje. 7 puta je osvojio državni kup, šest puta postao vlasnik super zdjele.

Ukupno je "vojska" provela 317 utakmica u kojima je postigao 6 golova.

Kup UEFA

Biografija Alekseja Berezutskog

Alexey Berezutsky je također uspješno nastupio na europskoj areni. Foto branitelj stalno pada u izvješća utakmice CSKA u Europi. Najuspješnija je bila sezona 2004/2005.

CSKA je počeo igrati u Ligi prvaka. U drugom kvalifikacijskom krugu, Azerbejdžan je izbacio Neftchi (0: 0, 2: 0), au trećem - škotski Glasgow Rangers (2: 1, 1: 1). U grupnoj fazi, ruski je klub bio u istoj skupini kao i engleski Chelsea, portugalski Porto i francuski PSG. Nakon nerešenog gola u Portugalu i domaće pobjede nad Francuzima (2: 0), ekipa Berezutskog je imala sve šanse za nastavak borbe.

Situaciju su promijenila dva poraza od Chelsea (0: 2 i 0: 1). Nakon toga, "CSKA" je izgubio kod kuće "Porto". U posljednjem kolu morali su pobijediti PSG i nadati se da će Portugalci izgubiti bodove u utakmici s Britancima, koji su već osigurali svoje prvo mjesto. CSKA se nosio sa zadatkom - Semak je osmislio hat-trick, čime je Moskovljane pobijedio u Parizu 3: 1. Međutim, Porto je pobijedio Chelsea 5 minuta prije finalnog zvižduka. CSKA je zauzeo treće mjesto u skupini, nastavio igrati u Europskoj ligi.

"CSKA" je odmah ušao u 1/16 finala portugalske "Benfice" (2: 0, 1: 1), a zatim prošao beogradski "Partizan" (1: 1, 2: 0) i francuski "Auxerre" (4: 0, 0: 2).

U polufinalu, Rusi su otišli s talijanskom "Parmom" 0: 0, a kod kuće su savladali protivnika 3: 0. Tako je CSKA bio u finalu s Lisabonskom "Sportingom". Nakon prvog poluvremena, "CSKA" je izgubio 0: 1. Prekretnica je došla na 56 minuta, kada je Aleksej Berezutski izjednačio. Onda su Žirkov i Vagner Love doveli stvar do kraja. Dobitak 3: 1. CSKA je pobjednik Kupa UEFA.

U ruskoj reprezentaciji

U ruskom nacionalnom timu Berezutsky govori od 2003. godine. Na vrhuncu svog uspjeha, završio je na Europskom prvenstvu 2008. u Austriji i Švicarskoj.

Ruska reprezentacija čudesno je pogodila Europsko prvenstvo, došavši na euro s drugog mjesta, samo zbog poraza doma u posljednjem kolu engleskog.

Na Eurou, rivali Rusa bili su Španjolci, Šveđani i Grci. U debitnoj utakmici, ekipa Berezutskog je pretrpjela poraz protiv Španjolske 1: 4. Međutim, nakon dvije pobjede nad Grčkom (1: 0) i Švedske (2: 0), ušao sam u doigravanje s drugog mjesta.

Izvanredna je bila četvrtfinalna utakmica. Račun na početku drugog poluvremena otvorio je Pavlyuchenko. 5 minuta prije posljednjeg zvižduka, Nizozemac je Van Nisterlu spasio od poraza. Pobjednik je određen u produžetku. Torbinsky i Arshavin doveli su Rusiju do polufinala.

U borbi za odlučujuću rundu eura Rusi su ponovno izgubili od Španjolaca (0: 3), osvojivši tako brončane medalje.