Alexey Mikhailichenko, ukrajinski nogometaš: biografija, obitelj, sportska karijera

Alexey Mikhailichenko - poznati sovjetski i ukrajinski nogometaš. Igrao je za reprezentaciju SSSR-a. Najveća popularnost postignuta u Kijevu "Dinamo". Nakon završetka sportske karijere prešao je na treniranje. Dvije godine vodio je reprezentaciju Ukrajine.

Alexey Mikhailichenko rođen je u Kijevu 30. ožujka 1963. godine. Od djetinjstva osjećala sam žudnju za sportom, osobito za nogomet. Čim se približio svojim godinama, ušao je u omladinsku sportsku školu. Kao i svi dečki iz Kijeva, sanjao sam da igram za lokalni dinamo (Kijev), a Alexey je ostvario san.

Alexey Mikhailichenko

Da biste igrali za tim mladih započeo u 1973, Aleksej Mihajličenko. Nogometaš je igrao poziciju veznjaka. Od 10 do 18 godina, igrač je igrao za juniorske momčadi različitih godina, neprestano na olovci funkcionera odraslog Dinamo. Godine 1981. konačno mu je dopušteno igrati za glavni tim.

U Kijevu "Dinamo"

U prvoj sezoni u sastavu rodnog kluba Mikhailichenko je odmah debitirao u Premier ligi. No često se nije pojavljivao na terenu - natjecanje je bilo nečuveno. Tim je bio jedan od vođa sezone i kao rezultat toga, osvojivši 22 pobjede u 34 utakmice, zabilježio je pobjedu u prvenstvu Sovjetskog Saveza. Najbliži progonitelj - moskovski "Spartak" - zaostaje za 7 bodova. To je unatoč činjenici da su u to vrijeme za pobjedu dane samo dvije točke.

U 1982, uspjeh nije ponovio, iako je Dinamo (Kijev) je opet u blizini prvenstva. U posljednjem kolu Kijevska je momčad pobijedila Ararat Yerevan sa 3: 2. Sudbina zlatnih medalja ovisila je o igri moskovskog "Spartaka", koja je osigurala treće mjesto, s Dinamom Minsk, koji se borio za prvenstvo. U susretu su pobijedili Belorusi 4: 3 s obiljem golova.

Dinamo Kijev

Godine 1983, Alexei Mikhailichenko je već punopravni igrač u glavnoj momčadi, međutim, tim ne ide tako dobro. Još jedan ukrajinski klub postao je trijumf u toj sezoni - Dnjepropetrovsk Dnipro, koji je osvojio prvenstvo. "Bijelo-plavo" zauzelo je samo 7. mjesto.

Opet prvaci

Kijevci, na čelu s Mihailičenko, uspjeli su se vratiti na svoju prethodnu razinu 1985. godine. Sigurna igra tijekom cijele sezone - i još jedno prvenstvo. Moskva "Spartak" zaostaje za 2 boda. Sljedeće godine "Dynamo" je ponovno postao favorit i prvak samo zahvaljujući tadašnjem limitu na ždrijebu. Na kraju sezone u Kijevu i Moskvi "Dinamo" bodovi su jednako. I privlači - do 11. Ali Muscovites izgubiti jedan bod, a Ukrajinci ne. Činjenica je da je u pravilima postojala jedna iznimka - ako su tijekom utakmice dva ili više igrača pozvani u reprezentaciju, igra nije pala ispod granice. Alexei Mikhailichenko govorio za Kijev prije 1990. Tada je s ekipom uspio osvojiti četvrto zlatno prvenstvo SSSR-a. Ukupno je za momčad proveo 137 utakmica u kojima je postigao 39 golova.

Karijera u Europi

Nakon raspada Sovjetskog Saveza, mnogi nogometaši odlučuju pokušati sreću u stranim klubovima. Mikhailichenko Aleksej Aleksandrovič nije bio iznimka i otišao je igrati u Italiju. Ukrajinski vezni igrač postaje igrač "Sampdoria" iz Genove, koji je osvojio talijanski kup prošle sezone. Stoga s novim klubom odmah nastupa u europskom natjecanju. U prvom krugu Talijani se susreću s njemačkim "Kaiserslauternom" i gube u gostima 0: 1. Sastanak o povratku diktira klub Mikhailichenko. Rezultat 2: 0 dao je izlaz u sljedeću fazu.

U 1/8 finala "Sampdorie" lako se nosi s grčkim "Olympiakosom" (1: 0, 3: 1). U borbi za polufinale, neočekivano gubi poljskoj "Legiji" 0: 1. U drugoj utakmici, Đenovljani su imali mnogo prilika za ispravljanje situacije, ali utakmica je završena nerešeno - 2: 2.

Mikhailichenko Aleksej Alexandrovich

U međuvremenu, na prvenstvu Italije, slučaj u "Sampdorii" dobro se razvio. Unatoč porazu domaćih izravnih natjecatelja u borbi za medalje "Genova" i "Torino" (s istim rezultatom 1: 2), momčad je samouvjereno dovela stvar do prve pobjede u svojoj povijesti u seriji "A". Grozan "Milan" i "Inter" zaostaju za 5 bodova. Veći igrač Mikhailichenko, čija je biografija nadopunjena još jednim naslovom prvaka, dao je značajan doprinos ukupnom uspjehu. Odigrao je 24 utakmice u kojima je postigao tri gola.

Magloviti albion

Unatoč uspjehu, nakon završetka sezone, Mihailičenko se seli u Škotsko prvenstvo. Dobiva poziv od jednog od vođa - tima Glasgow Rangersa. U prvoj sezoni u novom klubu, ukrajinski veznjak postavlja neku vrstu rekorda. Treću godinu za redom postao je prvak, a sve su zemlje različite.

Vjerojatno je to bilo najlakše osvojiti škotsko prvenstvo. "Rangersi" su zaobišli najbližeg progonitelja, momčad "Hart of Midlothian", za 9 bodova. U isto vrijeme za sezonu postigao 101 gol.

Sveukupno, ukrajinski je proveo pet sezona u Škotskoj, osvojivši pet naslova lige. Godine 1993. “Aberdeen” je izgubio 9 bodova, a sljedeće godine - samo 3. Borba je bila teška. Godine 1995. Motherwell je postao drugi, 15 bodova zaostatka. U posljednjoj godini Mihailichenkovog nastupa u Škotskoj, Rangersi su bili prisiljeni na Celtic, koji je bio 4 boda zaostatka na kraju.

Alexey Mikhailichenko nogometaš

Škoti u Ligi prvaka

U glavnom turniru Europskog kupa u Starom svijetu, Mihajličenko je već igrao s Dinamo Kijev. No, nastup s prvakom Škotske bio je posve drugačiji. U sezoni 1992/1993, Rangersi su prvo nokautirali danskog Lyngbyja (1: 0, 2: 0), zatim Engleskog Leedsa (2: 1, 2: 1) i ušli u grupni turnir. Suparnici su bili francuski “Olympic”, belgijski “Brugge” i ruski CSKA. Škoti nisu izgubili, ali 4 remija im nisu dopustili da zauzmu prvo mjesto. Izgubili su posljednju šansu u prošlom kolu, igrajući 0: 0 u remiju s CSKA-om. Francuzi su otišli u finale "Marcel".

U 1993/1994. Momčad se spustila već u fazi 1/16 finala, u gorkoj borbi, izgubivši od bugarskog "Levskog" samo zahvaljujući broju postignutih golova u stranom polju (3: 2, 1: 2). 1994. godine sustav turnira se promijenio. U grupnoj fazi počelo je igrati 16 momčadi. Međutim, Škoti se nisu kvalificirali, izgubivši od grčkog AEK-a (0: 2, 0: 1).

U svojoj posljednjoj sezoni igranja za Rangersa, Mihailičenko i momčad su došli do grupne faze, pobijedivši Anortosis na Cipru (1: 0, 0: 0). Skupina se sastala s Dortmundom „Borussia“, talijanskim „Juventusom“ i rumunjskim „Steaua“. Nakon dva poražena poraza od Talijana (0: 4 i 1: 4), Škoti su izgubili šanse da izađu iz grupe. Bez jedne pobjede, završili su posljednji. Mykhaylichenko je odigrao 110 utakmica za Rangerse, u kojima je postigao 20 golova. Godine 1996. završio je profesionalnu nogometnu karijeru u dobi od 33 godine.

U nacionalnom timu SSSR-a

Najveći uspjeh u nacionalnim timovima postigao Mihajličenko, igrajući za SSSR. Godine 1988. otišao je na olimpijske igre u Seulu.

Michaelichenko biografija

U prvoj utakmici sovjetski je tim odigrao bez golova s ​​domaćinima. U utakmici sa Argentincima u 7. minuti otvorena je Igor Dobrovolsky i 22. Mikhailichenko je udvostručio vodstvo. Četvrt sata prije kraja utakmice, Alfaro je odigrao jednu loptu, ali južnoamerikanci nisu postigli više. U posljednjem susretu protiv Amerikanaca Mikhailichenko i učinio dvostruko. Prvo je otvorio rezultat u prvih deset minuta, au 48. minuti postavio je rezultat 4-0 na semaforu. Međutim, takva uvjerljiva pobjeda nije mogla biti pobijeđena, a prije kraja susreta Amerikanci su osvojili dva gola. Ali SSSR je grupu ostavio na prvom mjestu.

U 1/4 finala australska je momčad poražena 3: 0. I opet se Dobrovolsky istaknuo, shvativši dvije kazne, i Mihajličenko. Polufinale protiv Talijana nije bilo lako. Račun je otvoren samo u 50. minuti i to je učinio Wirdis. Dobrovolsky je uspio postići povratnu loptu 10 minuta prije kraja normalnog vremena, premještajući utakmicu u prekomjerno vrijeme. Dodatnih pola sata za sovjetske nogometaše počelo je uspješno - već u 92. minuti Narbekovas je vodio momčad naprijed, a na 106. Mihailičenko je postigao rezultat 3: 1. Međutim, nakon nekoliko minuta Karnneval odigrao jednu loptu, postavljanje konačni rezultat 3: 2 u korist SSSR-a.

U odlučujućoj utakmici, brazilski igrači suočili su se sa sovjetskim igračima, i opet su se morali oporaviti nakon Romarijevog gola u prvom poluvremenu. U sredini drugog Dobrovolsky izjednačio rezultat. Odlučni gol u produžetku postigao je Yury Savichev. Mykhaylichenko je postigao 5 golova na turniru.

Osobni život

Alexey Mikhaylichenko je u mladosti susreo svog budućeg supružnika. Obitelj nogometaša formirana je iz sindikata s Innom, koju je upoznao kad je imao 13 godina. Nakon 6 godina službeno su se vjenčali. Godinu dana kasnije rodilo se prvo dijete Aleksey. Moj sin je igrao nogomet u jednom trenutku, ali je na kraju odlučio izabrati drugi put za sebe. U 2004, Mikhailichenko je drugo dijete - on je dobio ime Matvey.

Obitelj Alexey Mikhailichenko

Tijekom svog života, sportaš je osvojio ne samo sportske kupove i medalje. Alexey Mikhailichenko ima vladine nagrade. Od 2004. do 2016. nagrađen je s tri stupnja ukrajinskog Reda za zasluge, a 1989. s Redom prijateljstva naroda.

Na trenerskom mjestu

U 2012, Mihailichenko - trener Dinamo FC (Kijev) .U početku je pomogao Oleg Blokhin, a zatim je imenovan sportskim direktorom. S omladinskom ekipom Ukrajine osvojila je srebrnu medalju na Europskom prvenstvu. U finalu nije bilo moguće pobijediti samo nizozemsku reprezentaciju.

Alexey Mikhailichenko nagrade

Godine 2008. postao je mentor nacionalnom timu. Prvi je bio prijateljski susret s Ciprom, koji je završio nerešeno - 1: 1. Mikhailichenko se morao kvalificirati za Svjetsko prvenstvo. Tim je započeo s teškom pobjedom nad Bjelorusijom, Ševčenko je postigao jedini gol s kaznene točke. Tada je uslijedila sigurnija pobjeda nad Kazahstanom (3: 1) i bez golova s ​​Hrvatima. U proljeće 2009. na Wembleyu je došlo do poraza od engleskog 1: 2, a pobjednički igrači postigli su pobjednički gol 5 minuta prije kraja sastanka. U lipnju, Ukrajinci nisu mogli zadržati pobjednički rezultat u gostujućoj utakmici protiv Hrvata - 2: 2.

Među preskakanja u izborima - nula izvlačenje u Minsku. U predzadnjem krugu, Mihajličenko je postigao povijesnu pobjedu nad Englezima kod kuće, jedini gol koji je Nazarenko postigao u prvom poluvremenu. Međutim, za Britance, ovi gubici u spektaklu bili su jedini, oni su pouzdano zauzeli prvo mjesto, a Ukrajinci su otišli u play-off.

Trener Dinamo Kijev

Suparnici su dobili Grke. Utakmica u Ateni završila je bez golova, a u povratnoj utakmici Salpingidis je postigao jedini gol u sredini prvog poluvremena. Za Mikhailichenko je ovaj susret bio posljednji na mjestu glavnog trenera. Sada radi u sustavu Dynamo Kyiv.