Anthony Martial: karijera francuskog nogometaša, krilo "MJ"

23. 3. 2019.

Anthony Martial - francuski nogometaš koji igra za Manchester United i francusku reprezentaciju u prednjem položaju (lijevo krilo). Prethodno su se igrali u "Lion Olympic" i "Monaco". Dobitnik je nagrade Zlatni dječak 2015. godine za najboljeg igrača mlađe od 21 godine u Europi. U "Manchester Unitedu" je vlasnik sljedećih trofeja: FA kup, engleski Superkup, Europska liga i UEFA Super Cup.

Visina nogometaša je 181 cm, a težina oko 75 kg. Kao dio "crvenih vragova" igra se pod jedanaestim brojem.

Biografija: rana karijera u "Lyonu"

Anthony Martial rođen je 5. prosinca 1995. u Massyu, u odjelu Aeson, Francuska. U razdoblju od 2001. do 2009. godine. Nastupao je u sustavu mladih KO Akademije Les-Yulis, nakon čega je prešao u Lyon tim mladih (2009-2012).

U sezoni 2012/13 On je debitirao za "Lions" u Ligue 1 u dvoboju protiv Ajaccioa, zamjenjujući Rashid Gezzal u drugom poluvremenu. Temelji tima bili su iznimno teški za mladog krila da prođu. U sklopu natjecanja bilo je dosta napadačkih pozicija, koje su takve igrače vodile kao Alexandre Lacazette, Lisandro Lopez i Bafétimbi Bafé Gomis. Sve u svemu, Anthony Martial je proveo tri službena meča za Lion, a primio je glavnu praksu u timu.

Karijera u Monaku: Na putu do vrhunca

U 2013, izviđači u Monaku počeli su pomno pratiti igrača, kao i ostali europski klubovi. Upravo su "Monegasques" uspjeli odmah potpisati borbeni znak u njegovu strukturu.

Ugovor je potpisan 30. lipnja, za Antonija je isplaćeno 5 milijuna eura. Za dvije sezone igrač je igrao u početnoj postavi, pokazujući visoku razinu igre. U "Monaku" Anthony Martial je postao pravo otkriće. Mladi napadač pokazao je visoke vještine driblinga, brzinu i taktičku svijest. Ukupno 11 postignutih golova za crveno-bijele u 49 utakmica. Uskoro su europski "divovi" počeli tražiti mladog francuskog krila.

Karijera u Manchester Unitedu

U ljeto 2015. Anthony Marcial otišao je u MJ za 36 milijuna funti, a uzimajući u obzir bonuse iznos od 57,6 milijuna, taj je transfer bio najskuplji u povijesti nogometa za igrača koji još nije navršio 20 godina. Trenutno ovaj zapis drži Francuz Killian Mbappa iz PSG-a.

Anthony Martial 2015 Dobitnik nagrade Golden Boy

U debitnoj utakmici za Manchester United, 12. rujna 2015., Martial je u 65. minuti zamijenio Juan Mata i postigao pogodak protiv Liverpoola u 86. minuti. Francuz je okončao meč, povećavši prednost crvene na rezultat 3: 1. Ovaj je mjesec proglašen najboljim igračem engleske Premier lige. Ukupno je odigrao 87 službenih utakmica za MJ i postigao 24 gola (od rujna 2018.).

U reprezentaciji Francuske

Od 2009. Anthony Martial je počeo privlačiti igre mladih iz Francuske. U kasnijim godinama, prošao je kroz sve dobi nacionalne reprezentacije. Na razini mladih, mlađi od 19 godina postao je vice-prvak Europe. Općenito, počevši s Yu-16 i završavajući s Yu-21, proveo je 51 utakmicu i postao autor 25 golova.

Anthony francuski nogometaš

Kao član odrasle momčadi debitirao je 4. rujna 2015. u utakmici protiv Portugala. Sudjelovao na Europskom prvenstvu 2016, gdje je "trobojnica" zauzela drugo mjesto. Na razini odrasle osobe, Anthony je proveo 18 utakmica i postigao jedan gol.