Najbolji trener u Europi - Vicente del Bosque

29. 5. 2019.

Vicente del Bosque poznati je španjolski nogometaš koji je već postao svjetski poznat kao trener. U toj poziciji uspio je osvojiti sve glavne naslove u nogometnom svijetu. Del Bosque - svjetski prvak, europski prvak, dvostruki pobjednik Lige prvaka, pobjednik španjolskog prvenstva. Među deset najboljih europskih trenera u povijesti nogometa prema UEFA-i.

Karijera nogometaša

Vicente del Bosque

Vicente del Bosque rođen je 1950. u Salamanci. Karijeru je započeo kao igrač u Real Madridu, u kojem se našao čim je napunio 18 godina. Tu je ulogu odigrao legendarni predsjednik Santiago Bernabéu, koji je vodio klub 35 godina.

Međutim, prva momčad del Bosquea stigla je tek nakon 6 godina. Za to je vrijeme čak promijenio uloge, premještajući se s napada na sredinu.

U svojoj generaciji bio je sjajni igrač Vicente del Bosque. Nogometaš se posebno pamti po brzom vođenju i ekstremnoj nepopustljivosti u borilačkim vještinama.

Postojale su epizode koje ga uopće nisu slikale. Jedan od njih - borba s engleskim napadačem Kevinom Keeganom, koji je u to vrijeme bio za njemački "Hamburg".

U "Realu" del Bosque je proveo 17 godina. Za to vrijeme odigrano je 312 utakmica u kojima je postigao 14 golova. Pozvan je veznjak španjolske reprezentacije, ali je uglavnom išao na zamjenu. Proveo je ukupno 18 utakmica u kojima je postigao jedan gol.

Na trenerskom mjestu

Biografija Vicente del Bosque

Vicente del Bosque, čija je biografija bila usko povezana s nogometom, razmišljala je o svojoj trenerskoj karijeri dok je još bila igrač. U dobi od 27 godina dobio je licencu za treniranje, a kasnije je naučio osnove ove profesije, dok je ostao važeći nogometaš.

Godine 1999. postao je glavni trener Real Madrida. U prvenstvu stvari nisu išle dobro, u prvoj sezoni uspjeli smo zauzeti samo peto mjesto. No, na europskoj sceni, klub Vicente del Bosque bio je uspješan. Madrid je pokrenuo nastup Lige prvaka iz grupne faze. Prva utakmica na putu s grčkim "Olympiakosom" pokazala se produktivnom, nepredvidljivom i završila u remiju, 3: 3.

Zatim je kraljevski klub pobijedio dom norveškog "Moldea" i razmijenio pobjede s "Lukom". Svi su odlučili voditi igru ​​s Olympiacosom. Real Madrid je osvojio 3-0, a Porto izgubio 0-1. Kao rezultat toga, Španjolci su došli do doigravanja od prvog mjesta.

U drugoj grupnoj fazi, borba je bila još teža. Real Madrid je započeo s dvije pobjede nad Dinamo Kijev i norveškim Rosenborgom, a zatim je dva puta izgubio Bayern München, 2: 4 i 1: 4. Nakon 4 kola, glavni suparnik za napuštanje grupe bili su Ukrajinci, s kojima je Real imao po 6 bodova.

Sastanak na Santiago Bernabeu završio je nerešeno, 2: 2. "Real" je napustio skupinu s drugog mjesta zbog rezultata osobnih susreta.

U 1/4 finala "Reala" svanulo je teško sučeljavanje s engleskim "Manchester Unitedom". Utakmica u Španjolskoj završila je bez golova, Real je pobijedio s 3: 2.

U polufinalu su 3 od 4 ekipe bile španjolske. "Valencia" se bavila "Barcelonom", a "Real" je ovog puta uspjela proći njemačku "Bavariju" - 2: 0 i 1: 2.

U finalu je Morientes otvorio rezultat u prvom poluvremenu, au drugom su McNaman i Raul osigurali pouzdanu pobjedu Real Madrida, 3: 0.

Uspio je ujediniti zvijezdu i postići svojim velikim uspjehom Vicente del Bosque. Statistika govori sama za sebe. "Real" je više bodovao, a od tada je tim svake sezone sakupljao titule.

Naslovi prvenstva

Statistika Vicente del Bosque

U 2001, momčad je uspjela osvojiti naslov prvaka. Madrid je sezonu proveo vrlo pouzdano, ispred najbližeg progonitelja, "Deportiva" iz A Coruña, za 7 bodova.

U sezoni 2001/02, ekipa je ponovno trijumfalno nastupila u Ligi prvaka. U grupi je Real Madrid pod vodstvom del Bosquea započeo s 4 pobjede, uključujući nad Moskvom “Lokomotiv” - 4: 0, i osigurao izlaz iz grupe. U posljednja dva kola "Real" se opustio i čak izgubio od "željezničara" s rezultatom 0: 2, ali je i dalje ostao prvi.

U drugoj grupnoj fazi, ekipa je nastupala još samouvjerenije, nakon što je odigrala samo jednom u ždrijebu. U finalu su se Španjolci suočili s "Bayerom" Leverkusena. U prvih 15 minuta momčadi su razmjenjivali golove. Pobjednički gol na kraju prvog poluvremena postigao je Zinedine Zidane. Tako je Vicente del Bosque postao dvostruki pobjednik Lige prvaka.

U reprezentaciji Španjolske

Vicente del Bosque nogometaš

U španjolskoj reprezentaciji del Bosque došao je 2008. godine. Reprezentacija je besprijekorno igrala u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo, pobijedivši 10 utakmica od 10. U Belgiji i Turskoj, Del Bosque je bio slabiji tijekom sastanka, ali je u posljednjim minutama tražio pobjedu.

Na Mundiale, Španjolci su napustili grupu, izgubivši na startu švicarsku ekipu s rezultatom 0: 1. Svi mečevi u doigravanju pobijedili su, postigavši ​​jedini gol.

U odlučnom sukobu morali su se boriti s Nizozemcima. Ovaj put nitko nije mogao postići pogodak. Slučaj je otišao na jedanaesterce, ali je Iniesta zabio 116 minuta. Tako je del Bosque postao jedan od najuspješnijih trenera u povijesti španjolskog nogometa.

Nakon toga osvojio je Europsko prvenstvo. Završio je svoju trenersku karijeru 2016. godine.