Vozač autobusa: opis posla, značajke posla, raspored

9. 4. 2019.

Svakodnevno se odvija mnogo autobusnih putovanja. Za razliku od drugih vozila, ovaj tip se razlikuje po tome što slijedi određenu rutu i slijedi određeni raspored. Postoje tri glavne vrste autobusnih usluga: intracity, intercity i international. Osim toga, postoje i posebne namjene, to su turistički letovi, izleti, prijevoz djece do škola i mjesta rekreacije, prijevoz zaposlenika poduzeća, evakuacija ljudi i tako dalje.

Danas je rad kao vozač autobusa tražen na tržištu rada. Iako je to vrlo teška profesija. A najneugodnija stvar u vezi s njom je stalni kontakt s različitim ljudima. Mnogi su nepristojni, pokvare autobus, ponašaju se prkosno, a vozač mora biti uljudan i prijateljski raspoložen, jer u protivnom može dobiti novčane kazne i pritužbe. Osim toga, on bi trebao mirno odgovoriti na sva pitanja i ne ulaziti u razgovore s putnicima. Njegove dužnosti također utječu na tehničku stranu održavanja vozila. On mora pratiti stanje autobusa, pažljivo ga voditi, izbjegavati nezgode i prometne prekršaje.

Opće odredbe

Vozač autobusa je radnik i podliježe naredbama dispečera i višeg rukovodstva. Da bi dobili taj posao, dovoljno je imati srednju školu, iskustvo vožnje od najmanje tri godine. Također je potrebno imati pravo upravljanja autobusom. Za najam ili otpuštanje zaposlenika može samo direktor flote.

znanje

Zaposlenik prihvaćen za to radno mjesto obvezan je steći znanja o uređaju i pravilima tehničkog rada vozila koje mu je povjereno. On je dužan razumjeti tehničke karakteristike autobusa, znati koliko se goriva i maziva troši, razumjeti kako uređaji i sustavi rade u autobusu te, ako je potrebno, moći identificirati i popraviti kvarove, instalirati rezervne dijelove

posao vozača autobusa

Vozač autobusa dužan je temeljito poznavati pravila ceste. Mora naučiti rutu, njezine osobine, imati informacije gdje se nalaze opasni dijelovi na cesti. Zaposlenik bi trebao biti u mogućnosti pozvati, ako je potrebno, tehničku pomoć, popuniti zahtjeve za popravke i popuniti dokumentaciju ako je let otkazan zbog tehničkog stanja vozila.

Druga znanja

Rad kao vozač autobusa također sugerira da zna kako se nositi s mikrofonom i kada napraviti posebne najave. Poznavanje zaposlenika treba uključivati ​​i oblik plaćanja za putovanje u gradski javni prijevoz, on mora biti u mogućnosti komunicirati s osobljem operativnog odgovora i flote ako je potrebno. Zaposlenik treba znati kako se sastavljaju putne karte i druge knjigovodstvene isprave.

instrukcija vozača autobusa

On mora razumjeti kako pravilno koristiti vozilo koje mu je povjereno tijekom hladne sezone. Vozač autobusa mora upozoriti na teroristička djela i naučiti dopis. Osim toga, važno je imati informacije o tome kako točno vremenski uvjeti utječu na sigurnost vožnje autobusa, koji su načini za sprečavanje nesreća na cesti.

Ovaj zaposlenik mora znati kada se vozilo servisira, kako popraviti manji kvar. Vozač mora naučiti osnove Zakona o radu, internih propisa organizacije, zaštite na radu, zaštite od požara, sigurnosnih tehnika, kao i biti u mogućnosti pružiti prvu pomoć.

funkcije

Tipična uputa vozača autobusa pretpostavlja da on priprema vozilo prije početka rute i stavlja ga u red po završetku radova. Svaki zaposlenik, prije ulaska u let, mora proći liječnički pregled kako bi potvrdio da je njegovo stanje dopušteno za obavljanje poslova koji su mu povjereni.

vozač gradskog autobusa

Zatim mora provesti tehnički pregled vozila, njegovih uređaja i alata, provjeriti izgled i je li sve u redu u kabini, jesu li postavljena rasvjeta, komunikacijska oprema i oprema. Ako je zaposlenik u postupku provjere utvrdio bilo kakve nedostatke, dužan ih je prijaviti dispečeru, kao i sastaviti poseban dokument kojim se traži popravak.

dužnosti

Vozač gradskog autobusa mora voziti vozilo strogo u skladu s planom i rasporedom. Osim toga, on mora održavati brzinu, uzeti u obzir stanje ceste, vremenske uvjete i prometna pravila. Na svakoj stanici, koja je naznačena u planu rute, dužan je zaustaviti autobus kako bi se iskrcao i pokupio putnike, bez obzira na to koliko je vozilo puno.

raspored vozača autobusa

Zaposlenik mora obavijestiti putnike o zaustavljanju i načinu plaćanja vozarine. Osim toga, zaposlenik mora osigurati prikladan izlaz kroz ulazna vrata autobusa za osobe s invaliditetom, djecu do deset godina, majke s bebama i trudnice. Vozač autobusa mora kontrolirati pridržavanje pravila korištenja javnog gradskog prijevoza. Daljnji put može započeti tek nakon što je uvjeren da su svi putnici izašli i ušli u transport, a da su vrata autobusa zatvorena.

Ostale značajke

Vozač mora pristojno postupati sa svojim putnicima i zaustaviti vozilo ako vodič, putnici, policija i druga tijela koja provode kontrolu u skladu s pravilima ceste, to zatraže. Trebalo bi uključivati ​​rasvjetu pune kabine tijekom večernjih i noćnih letova.

službeni vozač autobusa

Ako je vozač bio prisiljen zaustaviti se na duže vrijeme, dužan je obavijestiti dispečera ili, ako takva mogućnost ne postoji, prenijeti informacije preko vozača sljedećeg autobusa koji putuje istim putem. Svaki put kada vozač izvrši povratni let na ruti, mora provjeriti stanje guma na autobusu, priključak kotača. Također provjerava odjeljke kabine i autobusa tako da nema stranih predmeta. Ako se to utvrdi i izgledaju sumnjivo, mora postupiti u skladu s uputama za sprječavanje terorističkih akata. Stvari koje nisu opasne, zaposlenik mora proći dispečera na kraju rute.

Ostale dužnosti

Opis posla vozača autobusa pretpostavlja da je taj zaposlenik dužan identificirati i eliminirati najjednostavnije kvarove na vozilu tijekom putovanja. Ako je šteta ozbiljnija, treba zatražiti tehničku pomoć. Nakon završetka svih itinerarskih putovanja, zaposlenik mora primiti popis otpremnika na putovnici i potvrdu da se može poslati u flotu.

tipično podučavanje vozača autobusa

Stigavši ​​tamo, mora proći autobus do gospodara i dobiti popis u tovarnom listu. Zatim mora otići do blagajnika i predati prihod, prema prodanim ulaznicama.

Vozač autobusa dužan je strogo pridržavati se rasporeda u kabini, a ako ih primi rukovodstvo ili dispečer, slijedi ih prema uputama. Ako je temperatura na ulici ispod seta, vozač mora uključiti sustav grijanja u kabini. Tijekom cijele trase dužan je poštivati ​​pravila ceste, standarde za prijevoz prtljage i putnika, kao i druga pravila navedena u opisu posla.

prava

Zaposlenik koji je primio ovo radno mjesto ima pravo na sve socijalne garancije predviđene važećim zakonodavstvom zemlje. On može odbiti let ako je vozilo neispravno ili je povrijeđeno uputstvo za zaštitu za vozača autobusa. Može ograničiti ulazak putnika ako je vozilo puno. Prema pravilima tehničkog djelovanja, povećanje broja putnika može utjecati na sigurnost putovanja i zdravlje autobusa.

Ako se vremenski uvjeti značajno pogoršaju, a autobus ne može nastaviti istu brzinu zbog snijega, magle, leda itd., Zaposlenik može zatražiti od dispečera da promijeni raspored letenja. Zaposlenik ima pravo zaustaviti vozilo ako to nije u suprotnosti s pravilima ceste.

Ostala prava

Uputa vozača autobusa pretpostavlja da on ima pravo zahtijevati da tvrtka, u kojoj je zaposlen, plati CTP politiku, da postoje dokumenti o pravovremenom osiguranju od odgovornosti. Tvrtka mora imati pravo posjedovati pouzdanog zaposlenika vozila. Zaposlenik ima pravo prenijeti upravljanje vozilom samo na one osobe koje su navedene u dokumentima, to mogu biti radnici smjene, vježbenici, monteri i vučna vozila. Glavno je da imaju dokument koji potvrđuje da mogu voziti autobus.

Osim toga, on ima pravo dobiti informacije o odlukama uprave koje izravno utječu na njegove aktivnosti. On može, u okviru svoje nadležnosti, predložiti aktivnosti koje će učiniti obavljanje njegovih dužnosti učinkovitijima. Također može poboljšati svoje vještine u skladu sa zakonima o radu u zemlji.

odgovornost

Zaposlenik koji je prihvaćen kao vozač odgovoran je za neispunjavanje svojih dužnosti ili njihovu lošu kvalitetu rada. On također može biti pozvan na odgovornost ako je tijekom svog rada prekršio upravno, radno ili kazneno zakonodavstvo. Osim toga, zaposlenik je odgovoran za nanošenje materijalne štete tvrtki u skladu s važećim zakonodavstvom zemlje.

zaključak

Možete mnogo govoriti o vozaču autobusa, ali glavna stvar koju treba razmotriti je da je ova profesija vrlo teška. Zaposlenik mora posjedovati veliku količinu znanja, stalno je odgovoran za vozilo koje mu je povjereno, za putnike i njihovu prtljagu. To je sjedeći posao, gdje uvijek postoje skice, tako da postoji rizik od profesionalnih bolesti i čestih prehlada. To ne računajući činjenicu da u javnom prijevozu mogu ići bolesni ljudi, šireći klice u kabini. Stoga, prije nego što odaberete ovu profesiju, trebali biste ozbiljno razmisliti je li osoba spremna za taj posao.

Uputa o zaštiti na radu za vozača autobusa

Ali ako vozite autobus i vozite putnike poput osobe, on nikada neće ostati bez posla. Uostalom, ovo je vrlo popularna struka, au većini slučajeva autobuse voze stari stručnjaci, a svaka tvrtka koja se bavi prijevozom putnika rado će preuzeti mlado stručno osoblje. Jedina mana, zbog koje ovaj posao nije toliko popularan, je niska razina plaća i nedostatak karijernog rasta kao takvog. Osim toga, osoba mora imati veliku količinu znanja, vještina i dobrog zdravlja za obavljanje ovog posla.