Daria Kasatkina: nada ruskog tenisa

14. 4. 2019.

U ženskom tenisu u Rusiji sada se mijenja generacija. Mnoge zvijezde od 2000 godina postupno završavaju svoju aktivnu karijeru. Daria Kasatkina jedna je od onih mladih talenata koji bi trebali zamijeniti svoje starije prijatelje. Unatoč nježnoj dobi, uspješno je nastupala na mnogim turnirima, živo se manifestirala u juniorskim natjecanjima.

Stil igre

Daria Kasatkina se ne ističe među tenisačima s nekim izvanrednim fizičkim podacima. Kao dijete bila je pola glave niža od svojih kolega iz Moskve, a nije imala ni veliku budućnost. Kasatkina Daria tenis Međutim, ona je u stanju sakriti nedostatak moći pametnom i kompetentnom igrom i uzeti svoju vlastitu taktiku. Omiljeni udarac - forhend, tenisač preferira igrati na stražnjoj liniji. Daryin idol je "kralj zemlje" Rafael Nadal, stoga sličan stil igre, pa čak i sličnu rotaciju lopte pri udaru. Sportaš preferira pokrivač zemlje.

Junior godine

Kasatkina Daria počela je igrati tenis sa šest godina. U djetinjstvu se nije posebno isticala među vršnjacima i nije postigla velike pobjede na natjecanjima. Nije imala fizičke podatke, moćnu hranu. Međutim, ustrajnost i naporan rad obavili su svoj posao. Njezin prvi trener Damir Nurgaliyev dao je veliki doprinos razvoju sportaša, vjerovao je u djevojku i dao joj puno vremena, izdvajajući je među ostalim učenicima.

S četrnaest godina, prvi ozbiljan uspjeh uslijedio je kada je Kasatkina Daria, tenis za koju je postala glavna okupacija, pobijedila na otvorenom turniru u Samari, gdje je uspjela pobijediti snažne vršnjake iz Moskve. Daria je počela privlačiti igre za rusku reprezentaciju u juniorskim fazama kupa Federacije.

Kasatkina Daria

Prvu godinu uspješno je nastupala na malim natjecanjima, naučivši ih osvojiti i osvojila pravo sudjelovanja na turnirima Grand Slam serije. Vrhunac njezine juniorske karijere bila je 2014., kada je osvojila French Open, uspješno izvedena na Juniorskim olimpijskim igrama u Nanjingu. Daria Kasatkina se istaknula među svojim vršnjacima i osvojila treće mjesto u juniorskoj WTA ljestvici.

Život odraslih

Prvi eksperimenti na razini odraslih počeli su 2013., kada je tenisačica testirala svoju snagu na nekoliko turnira u Moskvi i Antaliji. Godinu dana kasnije, završivši s juniorskom turnejom, Daria Kasatkina ozbiljno se usredotočila na natjecanja i počela napredovati. Uspjela je osvojiti nekoliko 10-tisućinki, odabrana je za ozbiljnije turnire.

U 2015. godini postala je redoviti pobjednik 25.000 turnira i uspješno sudjelovala na WTA turnirima, od kojih je jedan u Bagdasteinu uspio doći do četvrtfinala. Ovi uspjesi omogućili su joj sudjelovanje u kvalifikacijama za US Open turnir. Daria Kasatkina uspjela je doći do finala kvalifikacijskih natjecanja, gdje je izgubila samo od Elizavete Kulichkove. Međutim, zbog odbijanja jednog od sportaša, dobila je priliku sudjelovati u velikim natjecanjima i dobro se pokazala tamo, dosegnuvši treće kolo.

Daria Kasatkina

Daria Kasatkina također je nastupala u parovima i vrlo uspješno. Uz kup Kremlja Elena Vesnina uspjela je pobijediti u odlučujućoj utakmici i osvojiti svoj prvi WTA dubl naslov. Sportaš nije zaustavio svoj razvoj u 2016. godini. Redovito je sudjelovala na Grand Slam turnirima, stigla do 3. kola u Australiji, Francuskoj, Wimbledonu. Danas se Daria Kasatkina preselila iz rodnog Togliattija, živi i trenira u slovačkoj Trnavi, gdje postoji izvrsna i kompaktna infrastruktura za ono što voli.