Daria Spiridonova: neiscrpna volja za pobjedu

4. 3. 2019.

Daria Spiridonova je vodeća ruska gimnastičarka i srebrna medalja na Olimpijskim igrama 2016. u Rio de Janeiru. Djevojka je osvojila titulu europskog i svjetskog prvaka na neravnim šipkama 2015. godine, a godinu dana ranije sudjelovala je na Europskom prvenstvu, gdje je postala brončana medalja u timskom prvenstvu i na neravninama. Glavna sportska gimnastika je nejednaka rešetka. Majstor je sporta međunarodne klase.

Djetinjstvo i rana sportska postignuća Daria Spiridonova

Daria je rođena u obitelji sportaša 8. srpnja 1998. u Novočeboksarsku (u blizini glavnog grada Republike Chuvashia). Djevojčin otac bio je angažiran u hrvanju, mama atletika. Za umjetničku gimnastiku Daria je već bila odrasla sedmogodišnja djevojčica, kada ju je primijetila voditeljica Natalya Ilyicheva. Prvi uspjesi nisu dugo trajali, što je bio razlog za preseljenje u Moskvu i nastup na višoj razini. Treninzi su održani na temelju jezera "Krugloe" - gdje su sportske gimnastičare angažirane više od jednog desetljeća.

Prvi trener

Daria Spiridonova debitirala je na međunarodnoj gimnastičkoj areni u sklopu pred-olimpijskog juniorskog prvenstva 2012. u Bergisch-Gladbachu (Njemačka), gdje je pobijedila na natjecanju. I 2013. godina bila je godina proboja Spiridonove. U proljeće je osvojila zlato u ekipnom natjecanju i srebro na neravnim šipkama u juniorskom prvenstvu Rusije. Na turniru su "olimpijske nade" dobile nekoliko medalja: timsko zlato na neravnim šipkama i bronca u svestranom.

Sezona 2014

Na ozbiljnijoj razini, Spiridonova je 2014. godine sudjelovao u Svjetskom kupu u Cottbusu (Njemačka), ali se nije mogao kvalificirati za finale. Tada se natjecala u ruskom prvenstvu iste godine, osvojivši zlato na neravnim šipkama i ekipno srebro na snopu.

Neujednačene rešetke

U kolovozu 2014. sudjelovala je u ruskom kupu, osvojila zlato s timom u svestranim i neravnim barovima, a bronca na trupcu. Već u listopadu odlazi na Svjetsko prvenstvo u Nanningu (Kina). Nažalost, pala je na trupac i nije se mogla kvalificirati za ovu vrstu, ali je nastupala na neravnim šipkama i pomogla ruskoj reprezentaciji da se popne na podij s brončanim medaljama. Nakon Nanninga, Spiridonov se natjecao na turniru Arthur Gander Memorial u Švicarskoj, gdje je osvojila zlato, ispred naslovljenog rumunjskog gimnastičara Larise Iordache. Tada je došla pobjeda u švicarskom "Zurich Cupu". Nakon što je u Francuskoj pobijedila srebro i zlato na barovima.

Predolimpijska sezona

Početkom ožujka 2015. godine, Spiridonova se natjecala u ruskom prvenstvu, osvojila zlato na neravnim šipkama, srebro na gredi, au ukupnom svjetskom poretku, do kraja godine njezino je ime poraslo do 4. linije.

U rujnu je osvojila tri zlatne medalje odjednom u Ruskom kupu, uključujući sveobuhvatne događaje. U listopadu, kao dio ruske reprezentacije na Svjetskom prvenstvu u Glasgowu (Škotska), pomogla je momčadi da zauzmu drugo mjesto u finalu.

Zaslužene nagrade

2016. godine Daria Spiridonova osvojila je zlato na Svjetskom prvenstvu u Stuttgartu. Mjesec dana kasnije, već je sudjelovala u ruskom prvenstvu, pobijedivši na neravninama. U lipnju su se natjecali na Europskom prvenstvu u Švicarskoj. U kvalifikacijama je smanjila koeficijent poteškoća na neravnim šipkama, što joj nije omogućilo da stigne do finala turnira. U srpnju, u okviru ruskog kupa, osvojila je broncu na neravninama i osvojila četvrto mjesto u ukupnom ekipnom natjecanju. Ubrzo nakon toga Daria je pozvana u ruski olimpijski tim.

Rio olimpijada

Olimpijada u Rio de Janeiru bila je zasjenjena skandalom za ruski tim - vodećim sportašima zabranjeno je sudjelovanje u borbi za titulu prvaka. Situacija prije nastupa bila je prilično napeta. Za ruske gimnastičare koji su putovali u Brazil, zadatak je bio da rade na odgovarajući način.

Daria Spiridonova na Eurou

To je općenito uspjelo. Rusija je sudjelovala u drugoj fazi kvalifikacija, natjecanje je počelo za djevojke iz odbora. U pojedinačnom all-aroundu, nitko iz ekipe nije uspio pokazati visoke rezultate, ali u ekipnom natjecanju all-around, ruske djevojke Angelina Melnikova, Aliya Mustafina, Maria Paseka, Seda Tutkhalyan i Daria Spiridonova mogu osvojiti srebrne medalje. U nekim tipovima - svod, podna vježba, balans i nejednake šipke Daria nije mogla osvojiti nagrade.

Kako Daria sada živi i što radi

Nakon neuspješnog nastupa u Rio de Janeiru osobno za Dariju Spiridonovu, uslijedilo je sudjelovanje na natjecanjima u Elite Gym Massilia u Francuskoj, gdje je gimnastičar pokazao samo peti rezultat na gredi i šesti na neravninama.

U 2016, gimnastičar je sudjelovao u snimanju filma "Prvaci: Brže. Više. Snažnije", gdje je postala zamjenica Christine Asmus, koja je igrala Svetlanu Khorkina.

Trenutno, Daria nastavlja aktivno trenirati, prepoznato je da, da ne bi izgubila koncentraciju i fizičku formu, mora nastaviti raditi čak i jedan dan. Djevojka zapravo nema slobodnog vremena, odmor traje kratko vrijeme, ako dobije vremena za odmor, pokušava posjetiti svoje roditelje u Novočeboksarsku.