Ruski biatlonac Ivan Tcherezov: biografija, sportska karijera i osobni život

14. 6. 2019.

Ivan Tcherezov, čija je biografija predstavljena u našem članku, poznati je ruski biatlonac. Tijekom sportske karijere dvaput je postao olimpijski osvajač i tri puta svjetski prvak u štafeti. Osim toga, na svom je računu imao 20 osobnih postolja, od kojih je 7 bilo na najvišem stupnju postolja.

djetinjstvo

Cherezov Ivan Yurevich rođen je u studenom 1980. u glavnom gradu Udmurtije - Iževsk. On se nije posebno isticalo među svojim vršnjacima sve dok u dobi od devet godina nije slučajno pogledao društvo s prijateljem na dio biatlona koji je tada režirao Vladimir Ignatievich Novikov. Od tada su skije i puške postale neizostavni atributi u životu talentiranog dječaka.

Ivan Tcherezov

Prvi sportski uspjeh

Nakon šest godina napornih treninga, Ivana Čerezova prvi su naslovi stigli u biatlonu. U dobi od 15 godina osvojio je utrku sprinta na Republikanskom prvenstvu. Godine 2001. Tcherezov kao student na Pravnoj akademiji u Nižnjem Novgorodu sudjelovao je na zimskoj Univerzijadi u Zakopaneu u Poljskoj. Ovdje je u štafeti 4 x 7,5 km osvojio rusku srebrnu medalju.

Dvije godine kasnije, na Sveučilištu u talijanskom Trbiću, Ivan i njegovi sunarodnjaci u istoj disciplini ne ostavljaju nikakve šanse svojim suparnicima i pouzdano zauzimaju prvo mjesto. Takvi pokazatelji, kao i uspješni nastupi na IBU stadijima, vode do činjenice da su počeli dopuštati Tcherezovu treniranju s glavnim ruskim timom, a ubrzo je debitirao i na Svjetskom kupu.

Profesionalna karijera

23-godišnji Ivan Tcherezov debitirao je na Svjetskom kupu u finskom Kontiolahtiju u prosincu 2003. godine. U utrci sprinta, mladi Rus, koji je osvojio 22. mjesto, uspio je ući u zonu od prvog pokušaja. U potjeri je povećao svoju izvedbu i ušao u prvih dvadeset. Međutim, nakon katastrofalnog 67. mjesta u sprintu u sljedećoj fazi ove sezone, više nije bio prijavljen na utrku.

Sljedeće godine Ivan Tcherezov počeo je pokazivati ​​impresivne rezultate. Prvo je zauzeo četvrto mjesto u pojedinačnoj utrci u Holmenkollenu, a na sljedećoj etapi u Ostersundu popeo se na postolje po prvi put nakon što je osvojio treće mjesto u masovnom startu.

Ivan Tcherezov Biatlon

Od ove sezone, Ivan Tcherezov je biatlonac koji uvijek stoji za rusku štafetu. Uz to, on dobiva broncu u Ostersundu, srebro - u Chizanu, i prvi put pobjeđuje na Svjetskom prvenstvu u rodnom Khanty-Mansiysku.

Sezona 2005/06 ponovno donosi mnoge ugodne trenutke ruskoj biatlonci. Osim trećeg mjesta u utrci za potjeru u Ostersundu, kao dio štafete, tri puta postaje srebrna medalja. Osim toga, na prvim Olimpijskim igrama u Torinu, Tcherezov, zajedno s Chepikovom, Rostovtsevom i Kruglovom, izgubio je samo zvijezdu njemačke reprezentacije i osvojio srebrnu medalju.

"Star" štafeti

Sezona 2006/07. Bila je sjajna i za Ivana i za cijelu rusku štafetu. U šest utrka, reprezentacija nikada nije pala ispod drugog mjesta. Tcherezov je postavio nacionalni rekord za točnost pucanja - 93,1%, a prvi put je osvojio i pojedinačnu disciplinu - postao je najbolji u masovnom startu u Khanty-Mansiysku. Osim toga, ponovno je postao svjetski prvak u štafeti.

Nakon dvije godine uspješnih govora, Ivan Tcherezov ponovno je natjerao svjetske stručnjake da govore o sebi u sezoni 2009/10. Od prvih faza Svjetskog kupa vodio je ozbiljnu borbu za glavnu nagradu turnira - Kristalni globus. Na račun ruske biatlonke četiri su pobjede u pojedinim disciplinama i jedna u štafeti, a on je također tri puta ušao u prva tri sportaša utrke. Kao rezultat toga, Ivan Tcherezov bio je treći sa 782 boda, iza samo norveškog Emila Heglea Svendsena i austrijskog Christopha Zumanna.

Biatlonac Ivana Tcherezova

Na Olimpijadi 2010. u Vancouveru, kao dio štafete, biatlonac je osvojio brončanu medalju. Nakon još jedne uspješne sezone 2010/11, koja je rezultirala time da je Tcherezov zauzeo peto mjesto na svjetskoj ljestvici, dogodila se nesreća koja mu je drastično promijenila njegov kasniji život.

Kraj karijere

Godine 2011. na ruskom ljetnom biatlonskom prvenstvu s Ivanom Cherezovom bilo je velikih problema. S velikom brzinom, njegov štap pao je između rolera, zbog čega je pao. Kao rezultat toga - slomljen gležanj i dislokacija stopala. Unatoč uspješnoj operaciji, sezonu 201/12 Cherezov je morao propustiti.

Biografija Ivan Ivan

Nakon jednogodišnje stanke, biatlonac je počeo uspješno nastupati u fazama IBU Kupa i na domaćem prvenstvu Rusije. Nekoliko je puta pokušao u fazi Svjetskog kupa, ali rezultati Ivana Tcherezova bili su vrlo niski. Unatoč svim naporima eminentnog biatlonca da se vrati u svoj prethodni oblik, trenerski štab ruske momčadi odlučio je da ga ne uključi u sastav, pripremajući se za domaću Olimpijadu u Sočiju. U 2016. godini Ivan Tcherezov najavio je kraj svoje sportske karijere.

Život nakon sporta

Ljubitelji ruskog biatlona 2016. bili su zabrinuti zbog pitanja: što Ivan Čerezov radi nakon napuštanja sporta? Pokazalo se da on, u suradnji s domaćim brandom Izhmash, razvija najnoviju vrstu oružja za biatlon, proširuje svoj asortiman proizvoda te uspostavlja bliske veze između proizvođača opreme i sportskih federacija.