Socijalni pedagog: opis poslova i odgovornosti

18. 6. 2019.

Na teritoriju naše zemlje profesija socijalnog učitelja se pojavila ne tako davno. Glavna funkcija ovog zaposlenika je stvaranje optimalnih uvjeta za razvoj studenata, zaštita njihovih prava, uspostavljanje odnosa između škole i obitelji djeteta i vođenje takvog rada. U prošlosti su učitelji bili uključeni u sve to, a psiholog je bio posebno pozvan na složenije slučajeve. Sada je stručnjak ove struke vrlo tražen u školama, vrtićima, službama socijalne skrbi i drugim ustanovama koje rade s maloljetnom djecom.

Opće odredbe

Glavni zadaci predstavnika profesorice socijalnog učitelja su: zaštita dječjih prava, usaditi mladoj generaciji kulturu, tradiciju, humanizam i stvaranje optimalnih uvjeta za njihov profesionalni i društveni razvoj. Za stjecanje tog radnog mjesta zaposlenik mora dobiti više stručno pedagoško obrazovanje i potvrdu da je završio tečajeve socijalne pedagogije. opis radnog mjesta socijalnog učitelja Kako bi kvalitetno ispunio svoje dužnosti, ovaj zaposlenik mora komunicirati s predstavnikom upravljačkih tijela, svim organizacijama u kojima je možda potrebno predstaviti prava maloljetnika. Ovaj nastavnik sudjeluje u radu učiteljskog vijeća, kontaktira s organima socijalne skrbi i skrbništva.

znanje

Opis radnog mjesta socijalnog pedagoga sugerira da bi trebao znati ustav zemlje, njene zakone, odluke i odluke lokalnih vlasti koje se bave pitanjima obrazovanja, Konvencija o pravima djeteta. Osim toga, dužan je poznavati osnove socijalne politike, obiteljskog i radnog zakona, zakona i izgradnje države. plan socijalnog rada Imati koncept onoga što je zajednička i socijalna pedagogija, društvena higijena, psihologija. On bi trebao poznavati dijagnostičke i socio-pedagoške metode. Poznavati metode prve pomoći, kao i sva pravila, propise i tehnike ustanove u kojoj radi.

funkcije

Glavne dužnosti socijalnog pedagoga uključuju analitičko-dijagnostičku funkciju, koja uključuje proučavanje osobnih karakteristika, društvenih i životnih uvjeta učenika, njihovog okruženja. Osim toga, on mora utvrditi ima li dijete probleme i tko od njegove okoline ima negativan i pozitivan utjecaj na njegov razvoj. Potraga za razlozima za probleme djetetove obitelji i čimbenicima koji izazivaju odstupanja u njihovom ponašanju. Sudjeluju u identificiranju darovite djece, pravovremeno skreće pozornost na svako kašnjenje u razvoju djeteta. dužnosti socijalnog pedagoga Još jedna funkcija koja je opisana u planu rada socijalnog pedagoga je prognostička. To uključuje prognoziranje i programiranje obrazovnih procesa i razvoj osobnih karakteristika, određivanje perspektive samorazvoja, izgradnju akcijskog plana za rad sa svakim djetetom pojedinačno, na temelju prethodne analize.

Ostale funkcije

Još jedna funkcija ovog zaposlenika je uključivanje maksimalnog broja javnosti u zajednički rad na razvoju dječjih socijalnih vještina, izgradnja kontakata, prikupljanje informacija o utjecaju društva na djecu, stvaranje sheme za izgradnju odnosa između djece i njihovih odnosa s odraslima. Program socijalnog učitelja uključuje promjenu utjecaja obitelji, društva i neformalne komunikacije na dijete, kao i maksimalnu eliminaciju negativnog utjecaja. On stvara i primjenjuje preventivne sustave tako da dijete nema odstupanja u ponašanju u devijantnom i delinkventnom smjeru.

Zaposlenik treba utjecati na formiranje morala i održivosti, kao i na pomoć u zaštiti prava djeteta ili obitelji. Utječe na organizaciju razumnog odmora djeteta, utječe na razvoj samopoštovanja, samoorganizacije, samospoznaje i samospoznaje. profesija društveni učitelj

Štiti interese pojedinca, primjenjuje pravnu i kaznenu odgovornost prema osobama koje negativno utječu na razvoj njihovih štićenika, komuniciraju sa socijalnom skrbi. Socijalni psiholog treba voditi računa o emocionalnoj ravnoteži učenika, uspostavljanju odnosa s povjerenjem, olakšava depresiju i pomaže u rješavanju međuljudskih sukoba. Pomaže mijenjati stavove prema sebi i svijetu, te pomaže u uspostavljanju komunikacije između obitelji, škole i drugih organizacija, ako je to u interesu učenika.

dužnosti

Obveze socijalnog učitelja uključuju vođenje evidencije o maloljetnoj djeci, njihovo promicanje u socijalnoj i obrazovnoj sferi. On bi se trebao rukovoditi važećim zakonima, konvencijama, propisima, pravilima i propisima ustanove u kojoj radi. Također je dužan identificirati i istaknuti najučinkovitije smjernice u socijalnom i pedagoškom radu, surađujući sa školskom upravom. Njegove odgovornosti uključuju formuliranje zadataka za provedbu aktivnosti rada sa studentima, kao i odraslih s kojima surađuju. socijalni psiholog Opis radnog mjesta socijalnog pedagoga sugerira da bi trebao ometati donošenje bilo koje odluke koja bi mogla ugroziti prava djeteta. Također, on mora donositi odluke i razmatrati različita pitanja, ali samo u okviru svoje nadležnosti. Zaštititi prava djece i kontinuirano unaprjeđivati ​​njihove vještine, pratiti sve promjene u postojećem zakonodavstvu. Održavati izvještajnu dokumentaciju o svojim aktivnostima i dostavljati pedagoškom vijeću i upravi izvješća o provedenim aktivnostima.

prava

Opis posla socijalnog pedagoga sugerira da on ima pravo zahtijevati od svog rukovodstva stvaranje uvjeta u kojima može ispuniti svoje profesionalne dužnosti. Ima pravo upoznati se s poslovima studenata i dobiti pristup dokumentima obrazovne ustanove. program socijalnog obrazovanja Ovaj zaposlenik ima pravo sudjelovati u izradi statuta, prikupljati i analizirati informacije koje se odnose na očuvanje interesa djece. Nastavnik ima pravo provoditi društvena pitanja, saznati u kojim uvjetima i kakvu svakodnevnu i društvenu atmosferu dijete živi. Ima pravo da se obrati javnim i državnim organizacijama kako bi riješio probleme studenata osobne prirode.

odgovornost

Opis radnog mjesta socijalnog pedagoga podrazumijeva da je on odgovoran za kršenje pravila, propisa i povelje organizacije, zbog neispunjavanja radnih dužnosti. Može se smatrati odgovornim za prekoračenje svojih ovlasti, nanošenje materijalne štete instituciji i za bilo kakva kaznena djela koja su na snazi ​​u postojećem upravnom, radnom i kaznenom zakonodavstvu.

U zaključku

Plan rada socijalnog učitelja temelji se na mnogim čimbenicima, velikoj količini prikupljanja različitih informacija i analitičkog rada s njim. Osoba koja se prijavljuje za to radno mjesto mora imati sva potrebna znanja, vještine i iskustvo da bi njegova djelatnost bila učinkovita i kvalitetna. Rad s djecom je vrlo ozbiljan i odgovoran, od njega ovise ljudski životi, stoga ga je potrebno tretirati s punom ozbiljnošću. Budućnost društvene ćelije društva ovisi o profesionalnosti i sposobnosti donošenja odluka tog zaposlenika.