Yuri Borzakovsky: biografija, fotografije i zanimljivosti

27. 3. 2020.

Trkači iz Kenije, Etiopije i Sjeverne Afrike čvrsto zauzimaju najviše položaje u srednjoj stazi. Rijetko bilo koji Europljanin može prodrijeti barem u prvih deset trkača na svijetu. Značajnija su postignuća sportaša Yuryja Borzakovskog, europskog prvaka, olimpijskog pobjedničkog i ponovljenog dobitnika svjetskih prvenstava. Međutim, navijači nisu cijenili sportaša za neke nagrade: svaka utrka sa svojim sudjelovanjem postala je pravi triler, u kojem je konačni ishod uvijek bio odgođen za posljednje sekunde.

Gospodaru kretenu

Neiskusni navijači vjeruju da u vođenju disciplina sve ovisi isključivo o fizičkom stanju sportaša, te da je svaka utrka samo natjecanje u brzini. Međutim, taktička borba između sportaša zauzima važno mjesto u natjecanju u srednjoj stazi. U tom smislu, bez premca majstor i pravi majstor iz atletike bio je Yuri Borzakovskiy.

Sportaš, nakon što je uspješno vodio dugu trku, imao je veliku eksplozivnu brzinu. Yuri Borzakovskiy Ne želeći se uključiti u borbu u glavnoj grupi suparnika na daljinu, domorodac iz moskovske regije radije je mirno trčao 500 metara iza svih, a zatim, prevladavajući posljednji zaokret, okrenuo svoju izvrsnu brzinu i izvukao naprijed od obeshrabrenih natjecatelja.

Tako je Jurij Borzakovski postigao sjajnu pobjedu na Olimpijadi u Ateni 2004. i na isti način osvojio sve njegove nagrade. Zajedno sa svojim mentorom pažljivo je proučavao mogućnosti svojih budućih suparnika i vrlo precizno odredio tempo vožnje na daljinu i odlučujući trenutak za posljednji udar.

Od nogometa do atletike

Yury Borzakovsky je rođen u Moskvi 1981. godine u malom gradu Kratovu. Njegovi su roditelji obični ljudi. Mama je radila kao domar, a otac je okrenuo kotač na kamionu za smeće. Yura je dobila ime po Gagarinu, od kada je rođen dan kozmonautike.

Aktivan, energičan dječak nije mogao mirno sjediti, volio je igrati nogomet i stalno je nestao u dvorištu. Jurij Borzakovski, čija je biografija mogla biti formirana drugačije, gotovo je slučajno upao u atletiku. Kada je stigao na stadion, vidio je društvo dječaka koji su igrali nogomet, a pridruživši im se prijavio je za tvrtku. Jurij je s užitkom prisustvovao treninzima, napredovao nevjerojatnom brzinom, au dvanaestoj je čak stekao nadimak Kenijski. Borzakovsky Yuri

Usput rečeno, upravo su kenijski trkači bili dječji dječji idoli, divio se njihovim nevjerojatnim fizičkim karakteristikama i znao napamet postignuća najboljih sportaša.

Pretražite sebe

Fantastični fizički podaci dopustili su Juriju da se okuša u prilično širokom rasponu disciplina na terenu. Po prirodi dobro srce savršeno opskrbljuje tijelo kisikom, osiguravajući izdržljivost. Trkač je bio izvrsno fizički razvijen: gotovo 50% mase njegovih nogu bili su čisti mišići. Yuri Borzakovsky biografija

Zahvaljujući izvrsnoj brzini, savršeno je trčao za duge trke i čak sudjelovao na natjecanjima u utrci na 200 m. I dalje, prolazeći kroz različite opcije, Jurij Borzakovski zaustavio se na srednjim udaljenostima. Visoka brzina izdržljivosti, u kombinaciji s izvrsnim završnim trzajem, omogućila mu je najbolji način da se dokaže u utrci za 800, 1000, 1500 m.

Junior iskorištava

Na udaljenosti od 800 metara Jurij Borzakovski osvojio je prvu ozbiljnu međunarodnu nagradu. Pomogao mu je u ovom rodnom zidu. Na Svjetskim igrama mladih, održanim u Moskvi 1998., osvojio je zlatnu nagradu na udaljenosti od 800 m, a dodao je i srebrnu medalju na udaljenosti od 1500 m.

Na domaćoj sceni, nezaustavljiv je bio i Yuri Borzakovsky. Postao je prvak zemlje među mladićima na udaljenosti od 1500 metara i osvojio juniorski turnir, sudjelujući u utrci na 400 metara. Jurij Borzakovskiy prvak Ipak, već je bilo jasno da su najsvjetlije perspektive za njega otvorene upravo na osam metara.

Atletska zvijezda u penjanju

Razdoblje odmora, tj. Stručnjaci na trčanju na srednje udaljenosti, dolazi s godinama, jer ovi velemajstori stječu majstorstvo u atletici s iskustvom. Međutim, Jurij Borzakovski, sportaš s izvanrednom tjelesnošću i izvanrednom inteligencijom, počeo je pobjeđivati ​​vrlo rano. U dobi od 18 godina, postao je pobjednik u prvenstvu odraslih Rusije, a iste je godine osvojio Europsko prvenstvo među juniorima.

Godinu dana kasnije, Jurij Borzakovski dosegnuo je ozbiljnu međunarodnu razinu, osvojivši zlato na Europskom dvoranskom prvenstvu. Obnovivši svoj osobni uspjeh ljeti, samouvjereno je osvojio ulaznicu za svoju prvu Olimpijadu, koja je održana u Sydneyu 2000. godine.

U tim godinama činilo se da je hegemonija afričkih sportaša u trčanju na srednje udaljenosti uspostavljena zauvijek. Još od vremena legendarnih Bolotnikov i Kuts, europski su gosti praktički bez uspjeha na ozbiljnoj razini. Međutim, Yuri Borzakovsky je postupno postao najozbiljnija zvijezda kontinenta u atletici. Nakon jučerašnjeg juniora u dobi od 19 godina uspio je doći do finala Olimpijskih igara u Sydneyu, natječući se pod jednakim uvjetima s najboljima, o njemu kao mogućem pobjedniku sljedećih igara u Ateni.

Glavna pobjeda u karijeri

Pre-olimpijske sezone Jurij Borzakovski dobio je zamah i dosljedno pobjeđivao na velikim turnirima. Godine 2003. debitirao je na Svjetskom prvenstvu, gdje se zaustavio korak dalje od zlata. Važno je napomenuti da mnogi stručnjaci nisu rekli da je afrički trkač osvojio, ali da je Borzakovsky izgubio zasluženo zlato.

Na Olimpijskim igrama u Ateni, on se već smatrao jednim od glavnih kandidata za pobjedu, unatoč prisutnosti takvih divova kao što su Wilson Kipketer, Mbulaeni Mulaudzi.

Završnica od 800 metara bila je jedna od najspektakularnijih televizijskih emisija Atenskih igara. Yury Borzakovskiy odabrao je svoju omiljenu taktiku i zadržao većinu udaljenosti iza leđa glavnih konkurenata. Međutim, u nekom trenutku činilo se da je sportaš prekasno za posljednji špric. 50 metara do cilja, bio je beznadno iza natjecatelja, ali Jurij je požurio poput vjetra i doslovno pola metra ispred poznatih suparnika na ciljnoj liniji.

Život nakon olimpijske pobjede

Pobijedivši na Igrama u Ateni, Jurij Borzakovski čvrsto je ušao u elitu atletike i dobio istinski status zvijezde. Međutim, marljivi sportaš nije usporio i još uvijek je naporno radio na treningu kako bi postigao nove pobjede. Godine 2005. postao je drugi na Svjetskom prvenstvu, dvije godine kasnije osvojio je brončanu medalju, izgubivši od rivala u polaganom taktičkom finalu.

Nekoliko mjeseci prije Olimpijskih igara u Pekingu 2008. godine, Yuri Borzakovsky (trčanje na 800 metara) pokazao je svoj drugi rezultat na komercijalnom turniru. Bio je u odličnoj formi i smatrao se jednim od kandidata za pobjedu, ali ga je u glavnom gradu Kine očekivao neuspjeh. Jurij, koji je teško savladao kvalifikacije, u polufinalnoj utrci pokazao je tek treći rezultat i nije došao do finala. Jurij Borzakovskiy trčanje 800 m Sam je objasnio svoj poraz neuspješnom aklimatizacijom i pogrešnim proračunima u pripremi za Olimpijske igre.

Nakon fijaska u Kini, Yuri Borzakovskiy nastupio je na najvišoj razini nekoliko godina. Godine 2011. uspio je osvojiti brončanu medalju na Svjetskom prvenstvu, unatoč činjenici da je do tada generacija talentiranih i gladnih dobila nagrade za sportaše.

Izvanredni sportaš završio je svoju aktivnu karijeru 2014. godine, ali se nije oprostio od sporta, nakon godinu dana otišao u treniranje.

Yuri Borzakovskiy i njegova obitelj

Olimpijski prvak Atena upoznao je suprugu Irinu u vrtiću. Nakon petnaestogodišnjeg susreta, odlučili su se ne udaljavati i vjenčali se u prilično mladoj dobi. Usput, njegova zaručnica se također prethodno bavila atletikom. Yuri Borzakovskiy i njegova obitelj Od tada su imali dva sina, od kojih je najstariji također uključen u atletiku i već je osvojio juniorske turnire.