Gimnastičarka Yana Kudryavtseva: biografija, postignuća, nagrade i zanimljivosti

27. 3. 2019.

Ritmička gimnastika je sport u kojem sportašice započinju svoju karijeru u vrlo mladoj dobi i na kraju jedva prelaze 20-godišnju ocjenu. Ozljede, teška opterećenja rade svoj posao. U lice djevojke kao što je Yana Kudryavtseva, ritmička gimnastika je u posljednje vrijeme izgubila jednog od najboljih sportaša.

Zbog teške ozljede nogu djevojka je završila s sportom, samo da bi navršila devetnaest godina. Međutim, u kratkom vremenu koje je zasjala, Yana Kudryavtseva postala je višestruka svjetska i europska prvakinja, osvajačica olimpijskih medalja i ostala u sjećanju navijača kao jedna od najelegantnijih gimnastičara.

Od bazena do teretane

Junakinja priče je moskovac, rođen u rujnu 1997. godine. Vrlo često djeca poznatih sportaša ponavljaju sudbinu svojih roditelja i bave se sportom. Nije pobjegla ova sudbina i Yana Kudryavtseva. Gimnastika, međutim, nije odmah postala okupacija budućeg prvaka.

Kći slavnog plivača Viktor Kudryavtsev, ona je u početku otišao kupanje u skupini zajedničkog razvoja. Yana Kudryavtseva Međutim, djevojčica se u četverogodišnjoj dobi bavi sekcijom ritmičke gimnastike. Yanin otac, kao bivši sportaš, shvatio je što luda opterećenja čekaju njegovu kćer u sportu i koja se u početku protivila tome da se ozbiljno uključi u taj posao. Međutim, treneri su ga uspjeli uvjeriti da Jan ima veliku budućnost i složio se. Trenerski tim legendarne Wiener Usmanove odveo je još jednog super-talentiranog sportaša pod svoju brigu.

Junior Achievement

Već u dobi od 11 godina, Yana Kudryavtseva, čija je težina i visina uvijek bila blizu idealnoj za ritmičku gimnastiku (na vrhuncu svoje karijere s visinom od 170 cm, sportašica je težila 47-48 kg), počela je nastupati na natjecanjima mladih. Od samog početka svima je podučavala svoje pobjede. Ima zlatne nagrade na natjecanjima u Dmitrovu, Samari i Kazanu.

Od 2011. godine Yana Kudryavtseva počela je predstavljati zastavu Rusije u inozemstvu. Te godine, paralelno sa senorok natjecanjima u fazi Svjetskog kupa, održana su i natjecanja među juniorima. Yana Kudryavtseva gimnastika Govoreći s Averinima, djevojka je osvojila ekipno natjecanje. Na ovu nagradu, Yana je dodala pojedinačno zlato u vježbama s obručem i klubovima.

Sportaš je 2012. godine sudjelovao na Europskom prvenstvu mladih. Opet, pobjeda u natjecateljskim timovima, te u privjesku - zlato u vježbama s loptom. Također na račun Yane Kudryavtseve - Svjetskog juniorskog kupa, pobijedila je u Pesaru.

Najmlađa prima ritmičke gimnastike

Svoju odraslu karijeru započela je 2013. godine. Na jednoj od faza Grand Prix održana je u Moskva, Yana Kudryavtseva u pokretu pobjeđuje u svestranom, vježbe lopte i klubovima. Na ove nagrade dodaje broncu za obruč. Yana Kudryavtseva ritmička gimnastika

Iste godine Yana postavlja novo dostignuće u umjetničkoj gimnastici, postajući najmlađi sportaš koji je ikada pobijedio na takvim turnirima. To se dogodilo kada je gimnastičar pobijedio na turniru koji je održan u Sofiji. Yana Kudryavtseva postala je prva u all-aroundu, pobijedivši oko domaćice turnira, Silvije Miteve i suigrača Margarite Mamun. Bilo je i pobjeda stečenih na vježbama s obručem i klubovima, a uz to - bronca za vrpcu.

Pobijedila je Alinu Kabaev

Prvo svjetsko prvenstvo bilo je pravi test za Yanu Kudryavtsevu. Tijekom izvedbe s trakom glazba se neprestano prekidala, što je mladog sportaša moglo izvući iz tračnice. Međutim, to nije spriječilo Yanu da pokaže najbolji rezultat i osvoji zlatnu medalju. Osim toga, osvojila je prvo mjesto u vježbama s klubovima i dodala zlato za zlatne nagrade za loptu i obruč. Yana Kudryavtseva težina

Najvažniji događaj dogodio se u konačnom svemu. Yana Kudryavtseva, koja nije imala ni šesnaest godina, pobijedila je sve iskusne djevojke i postala apsolutni prvak svijeta. Tako je nadmašila legendarnu Alinu Kabaevu, postala najmlađa svjetska prvakinja u svestranosti.

Sljedeće sezone, Yana Kudryavtseva počela ne previše glatko. Umjesto pobjeda, na koje su svi već navikli, slijede srebrne i brončane medalje u prvim fazama Svjetskog kupa. Ipak, prema riječima Irine Viner, i dalje je ostala jedna od vođa reprezentacije s Margaritom Mamun. Do sredine sezone ozbiljno se rasprodala i ponovno počela nagrađivati.

Svjetsko prvenstvo u Turskoj bilo je sjajno finale ove godine, kada je Yana osvojila čak pet zlatnih medalja, uključujući i sveobuhvatnu, ponavljajući prošlogodišnji trijumf. Na istom turniru gimnastičar je dobio posebnu nagradu kao najelegantniji sportaš.

Olimpijska sezona

Na kraju 15. godine, Yana Kudryavtseva teško je ozlijedila nogu i oporavila se dugo vremena. Zbog toga je postupno ušla u olimpijsku sezonu, ograničavajući njezino sudjelovanje u izvedbama. Ipak, ove godine uzima zlatne medalje na Svjetskom kupu u Taškentu, Kazan, Sofija.

Od 2013. godine, na samom prvom mjestu ljestvice najjačih gimnastičara, neizbježno se pojavila Yana Kudryavtseva. Olimpijske igre 2016. trebale su joj konačno osigurati titulu najjačeg "umjetnika" u četverogodišnjem razdoblju.

Međutim, kao i 2000. godine u slučaju Aline Kabaeve u Sydneyu, ovdje se dogodi fatalna nesreća. Kao i Kabaeva 2000. godine, Kudryavtseva se smatrala glavnim favoritom natjecanja. Međutim, na kraju vježbi macea priznaje gubitak subjekta. Yana Kudryavtseva Olimpijada Ova pogreška joj je koštala prvo mjesto. Kudryavtseva je napustila Rio samo sa srebrnom medaljom.

Završetak kratke, ali svijetle karijere

Na jednom od turnira u 15. godini, Yana je dobila ozbiljnu ozljedu stopala. S ovom je štetom otišla na Svjetsko prvenstvo u Stuttgartu, gdje je, prevladavajući bol, osvojila čak pet zlatnih medalja. Tek na kraju natjecanja otišla je na kliniku gdje joj je dijagnosticirana fraktura jedne od kostiju stopala.

Nakon oporavka, Yana Kudryavtseva mogla je nastupiti na Olimpijskim igrama, gdje je uspjela osvojiti srebrne medalje.

Nakon toga liječnici su otkrili da joj se takva nesreća može desiti desnom nogom. U studenom, Irina Viner već izjavljuje da njezin štićenik može završiti karijeru. Na kraju godine, sportaš je obavijestio Međunarodnu gimnastičku federaciju. Tako je završena sjajna karijera jednog od najjačih gimnastičara novijeg doba.