Marco Asencio: karijera mladog španjolskog veznjaka u “Realu” i španjolskoj reprezentaciji

23. 3. 2019.

Marco Asencio je španjolski profesionalni nogometaš koji igra s Real Madridom i španjolskom reprezentacijom kao napadački veznjak. Kao dio Madridskog kluba vlasnik je svih trofeja u Španjolskoj, kao i dvostruki pobjednik Lige prvaka i UEFA Super Cup.

On je član Svjetskog kupa 2018, koji je održan u Rusiji, gdje je njegova momčad odletjela u 1/8 finala. 11. rujna 2018. odigrao je prijateljsku utakmicu protiv Hrvatske - vicešampioni prošlog svjetskog prvenstva, u kojem je postigao pogodak (ukupni rezultat 6: 0).

Biografija nogometaša

Marco Asencio rođen je 21. siječnja 1996. u gradu Palma u Španjolskoj. Nogometaš je diplomirao na nogometnoj akademiji u Majorci.

Pridružio se glavnom timu 2013., ali je prvi put igrao za klupski klub - "Mallorca B". 27. listopada 2013. debitirao je za glavnu momčad u utakmici protiv Recreativa. Za backup tim je odigrao 14 utakmica i postigao 3 gola. Prvi gol za bazu postigao je 16. ožujka 2014. u utakmici protiv Tenerifea. U listopadu 2014. Marco Asensio je postao igrač mjeseca u Segundi. Ukupno "Mallorca" postigla je 7 golova u 56 utakmica Segunda. Krajem 2014. potpisao je ugovor s Real Madridom, prema kojem će se pridružiti kremi u ljeto 2015. godine.

Preseljenje u Real Madrid: iznajmljivanje u Espanyol i istraživanje La Lige

U ljeto 2015. Asencio je postao Real igrač. Marco je odmah bio iznajmljen Espanyolu za jednu sezonu. On je debitirao u španjolskoj La Ligi u utakmici 4. kola protiv Real Sociedada.

U 6. kolu dobio sam žuti karton na 13. minuti utakmice s Deportivom. U utakmici protiv kluba Real Betis obilježila su tri asistencije na 4, 51 i 55 minuta. Debi gol postigao je gol "Granade" i na 94. minuti donio remi "Espanyolu".

Marco Asencio u Mallorci

U utakmici protiv Malage postigao je gol u šest minuta. Prva utakmica kupa s klubom održanom 15. prosinca 2015. protiv "Levante". Na 22 minute susreta s "Eibarom" pružena je pomoć.

U utakmici je 25 kola postigla gol i dobila žuti karton. U utakmici protiv "Rayo Vallecano" dao je pomoćni pas 12 minuta. U 31. i 32. krugu dao je 1 asistenciju. U 34. krugu postigao je gol protiv Selte. U posljednjoj utakmici za klub postigao je dvostruki gol u Eibaru, postigao golove na 32 i 66 minuta, a također je pružio pomoć u 76. minuti. Kao rezultat toga, Espanyol je pobijedio s rezultatom 4: 2. Prema rezultatima prvenstva, Marco Asensi je bio uključen u prvih 10 asistenata La Lige.

Karijera za "Royal Club"

Službeni debi Asencia za Real Madrid bio je u utakmici UEFA Super Cup protiv Seville. Tamo je 20. broj Marco Asensio postigao lijep gol iz daljine u gol Sergio Rica i otvorio pogodak u utakmici. Postao je autor posljednjeg - četvrtog - gola protiv Juventusa u finalu Lige prvaka 2016-2017. Osim Lige prvaka, osvojio je i Kup Lige (španjolsko prvenstvo) u svojoj prvoj sezoni u Realu. Proveo je 38 utakmica na svim turnirima za ovu sezonu.

Pobjednik Lige prvaka

Sljedeće sezone počeo je češće ulaziti na teren kao dio Kraljevskog kluba, sudjelujući u 51 utakmici, uključujući 32 utakmice Lige prvaka.

Karijera u reprezentaciji Španjolske

On je igrao na Euro 2015 među timovima mlađim od 19 godina, koji je održan u Grčkoj. Bio je glavni igrač u svom timu. U polufinalu turnira, u dvoboju s francuskom ekipom, zabilježeno je dvostruko, postizanje golova za 88 i 95 minuta, što mu je omogućilo da uđe u listu najboljih strijelaca na turniru. Igrao je u finalu protiv ruske reprezentacije i, zajedno sa svojim timom, postao europski prvak među timovima mlađim od 19 godina. Bio je priznat kao najbolji igrač turnira. Iste godine igrač je počeo sudjelovati u mladoj momčadi do 21 godine, za koju je odigrao 18 službenih utakmica i postigao 7 golova.

Asencio Španjolski vezni igrač

Godine 2016. Marco Asensio debitirao je na službenim utakmicama kao dio španjolske reprezentacije.

Kao dio "Red Fury" je član Svjetskog kupa 2018 u Rusiji.

Njegov debi gol za reprezentaciju postigao je protiv hrvatske reprezentacije u dvoboju 11. rujna 2018. godine. Utakmica je završena razornom pobjedom Španjolske s rezultatom 6: 0.