Ekologija je znanost o odnosu i međuovisnosti živih organizama i njihove okoline. Upoznajte djecu s glavnim odredbama ove znanosti od mlađe predškolske dobi. Za stariju skupinu, oni bi već trebali imati osnovno znanje o okolnoj prirodi - živom i neživom.
Za razrede ekologije u starijoj skupini koriste se različiti didaktičke igre čitanje fikcije, pregledavanje slika i provođenje pokusa s objektima žive i nežive prirode. Kako bi proširili znanje o prirodi i proučavali ekološke lance, djeca, zajedno s odgajateljima ili roditeljima, pripremaju obrte na temu "Ekologija", organiziraju izložbe.
Cilj koji su nastavnici postavili je da usađuju u djecu ekološku kulturu. Djeca bi trebala razumjeti važnu ulogu prirode u njihovim životima, znati da je očuvanje prirode najvažniji zadatak čovječanstva. Dečki moraju razlikovati uzročno-posljedične veze u vanjskom svijetu, a za to trebate pažljivo proučiti i razumjeti važnost prirode za život na planeti Zemlji.
Nastavnici koji provode nastavu iz okoliša u starijoj skupini trebali bi se oslanjati na sljedeće aspekte obuke:
- Stvoriti znanstvene spoznaje o odnosima okoliša u prirodi, dostupnim razumijevanju djece u određenoj dobi.
- Razvijati kognitivni interes u cijelom svijetu i želju da ga proučavamo, promatramo živa bića, brinemo se za biljke itd.
- Usaditi ljubav prema prirodi na razinu emocija i osjećaja, naučiti kako dobiti estetski užitak od ljepote jesenskog parka ili svijetlo plavog neba, slušajući pjevanje ptica, cvjetnice, itd.
- Naučiti dijete da se osjeća kao dio ovog velikog okruženja i da shvati koliko je osoba blisko povezana s prirodom.
- Podučiti djecu sigurnom ponašanju u prirodi za sebe i okolinu.
- Stvoriti želju za očuvanjem i zaštitom okoliša na svaki mogući način, razumjeti kakve štetne posljedice može imati dječje pogrešne radnje.
Od rane dobi, djeca vide divlje životinje oko sebe, promatrajući promjenu godišnjih doba, vremenske promjene, promatranje životinja i ptica, biljaka i insekata. Samo kao rezultat stalnih promatranja djeca formiraju određeno znanje o ekološkim lancima.
Primjerice, gledajući cvijeće u cvjetnoj postelji, djeca vide da ako nema kiše, biljke počinju sušiti, a nakon zalijevanja izgledaju svježe i lijepo. Pčele sjede na njima i skupljaju nektar iz kojeg se dobiva med. Zaključak: djeca dobro tretiraju cvijeće i zalijevaju ga, a umjesto toga jedu slatki i zdravi med.
Ako je dijete razbilo grančicu, čuvar skreće njegovu pozornost na činjenicu da je drvo “bolesno”. Ne može ništa reći, ali suha grančica jasno govori o tome koliko je biljka loša.
Jedna od glavnih metoda proučavanja okoliša je provođenje pokusa s djecom. Također se koriste u nastavi ekologije u višoj skupini predškolskih ustanova. Kao rezultat eksperimenata, djeca jasno vide što se događa s predmetom eksperimenta, kako utjecaj osobe može promijeniti tijek događaja.
Recimo nekoliko primjera.
1. Skrbnik uzima klice iste veličine u dvije različite posude za cvijeće. Djeca vide da su biljke potpuno iste. Suština prvog eksperimenta je provjeriti što će se dogoditi biljci ako se zalije, a druga ne.
2. Drugo iskustvo potrebno je djeci da shvate važnost sunčeve svjetlosti za biljke. Prvi lonac mora biti smješten na suncu, a drugi u tamnom kutu.
3. Treće iskustvo: jedan lonac je na svjetlu, a drugi mora biti zatvoren tamnim staklenkom tako da je potpuno u mraku i bez zraka.
O rezultatima eksperimenata raspravlja se tijekom razgovora o razredu o ekologiji u starijoj skupini.
Briga za biljke također pomaže djeci da nauče o prirodnom svijetu. Čak iu mlađoj skupini onii počinju pomagati njegovatelju da zalije sobne biljke, otpusti tlo. Zimi sami sadnjaju luk u loncima i promatraju kako rastu. Onda svi zajedno jedu za ručak.
U prosjeku predškolske dobi, djeca već pomažu posaditi cvijeće na parceli, skupljati opalo lišće u vrećici, zalijevati povrtnjak, gledati kako povrće prvo cvate, a zatim rastu, pomažu vezati rajčice i krastavce.
Tijekom eksperimenata tijekom proučavanja svojstava vode ili zraka djeca obavljaju praktične zadatke njegovatelja: puhanjem cijevi u vodu, pravljenjem valova, vaganjem predmeta, uspoređivanjem mase kamena i zemlje, pijeska i gline itd.
Samo kao rezultat praktičnih akcija, upoznavanja s živim i neživim predmetima, djeca stječu potrebna znanja.
Možete organizirati čišćenje u čišćenju teritorija smeća, kako ne biste zagadili prirodu, podučavajući djecu da budu čisti i poštuju svijet oko sebe.
S djecom možete raditi razne zanate na temu "Ekologija", kako u vrtićkoj skupini tako i kod kuće s roditeljima. To mogu biti bilo kakve parcele na temu "Priroda" iz prirodnih materijala: sjemenke, suho lišće, kukovi, kesteni, orašasti plodovi, žir, grančice itd.
Možete raditi otpadni materijal - bombone, pamučne jastuke, kutije za šibice, vatu, čepove, čepove, plastične boce i druge stvari.
Zanimljiva opcija bila bi zajednička izrada postera na temu: "Pobrini se za prirodu!" Sama djeca mogu predložiti što će prikazati na njoj, podsjećajući se na teme koje su ranije proučavane u razredu o ekologiji u starijoj skupini.
Učiteljica daje dječjim kartama sliku predmeta i živih objekata prirode, a djeca ih trebaju urediti u ispravnom redoslijedu. Na primjer:
Dijete mora pravilno rasporediti karte i objasniti zašto ih je tako rasporedio. Razvija logičko razmišljanje. Djeca uče razumjeti međusobnu povezanost svih dijelova svakog lanca. Ako je šiljak sazrio, miš će pojesti zrna. I lisice se hrane miševima. Ovdje je prva nit. Često se predlaže da se takve veze djeci omoguće na otvorenoj sjednici u starijoj skupini o ekologiji.
1. Situacija u igri - djeca su se izgubila u šumi i došla posjetiti šumskog radnika. On je čuvar šume i vrlo je uvrijeđen ljudima koji krše pravila ponašanja u prirodi. On ne želi pustiti djecu u šumu dok mu ne kažu pravila ponašanja u šumi.
2. Djeca se izmjenjuju pozivajući se na ova pravila:
- ne lome grane;
- ne cepajte biljke;
- ne bacajte smeće;
- ne ostavljajte vatru goruću (mora biti izlivena vodom ili prekrivena zemljom);
- ne ubijati insekte;
- Ne trljajte biljke;
- ne uništavajte gnijezda i mravinjake.
Lesovichok je pohvalio djecu i dopustio im da odu u šumu, samo su upozorili da će uskoro pasti kiša, zamolio ih da se tamo ne zadržavaju.
3. Djeca su otišla u šetnju. Usput su našli lišće koje je padalo s drveća. Učiteljica im je ponudila da igraju igru "Od kojeg drveta?" Učiteljica pokazuje list, a djeca zovu drveće (kesten, orah, hrast, javor, breza, lipa, sycamore).
4. Odjednom, niotkuda, puhao je jak vjetar (ventilator). Učitelj predlaže odrediti s koje strane puše, odakle će čekati kišu. Mjerenje smjera daje djeci satenske vrpce. Djeca ih podižu i označavaju smjer iz kojeg zrak teče.
5. Učitelj potiče djecu da predvide da jak vjetar može smetati u šumi. Djeca daju prijedloge:
- razbijanje grana;
- s grane srušiti ptičje gnijezdo;
- razbijanje drveća;
- otkinuti lišće, itd.
6. Učiteljica nudi djeci da idu na sigurno mjesto što je prije moguće, jer je grmljavina u šumi velika opasnost. Munja može čak ubiti osobu električnom energijom. Bolje je čekati kišu u grupi.
7. Na putu "doma", djeca igraju mobilnu igru "Osvajanje prepreka": morate prijeći log (gimnastička klupa), popeti se kroz tunel (2 obruča) i zaobići planine (velike kocke).
8. Nakon povratka u grupu, učitelj nudi djeci, koristeći otpalo lišće sakupljeno u šumi, sliku svoje šumske pustolovine.
9. Praktični rad djece s prirodnim materijalima. Izložba i analiza dječjeg rada.
10. Na kraju lekcije pružatelj skrbi nudi igru "Kada se to događa?" i učvrstiti znanje o godišnjim dobima i sezonskim pojavama prirode.
Ovaj sažetak lekcija o ekologiji u starijoj skupini je kratak, možete dodati još igara za konsolidaciju materijala.
Rad na edukaciji o okolišu bit će nepotpun ako nema veze s obitelji. Roditelji dobivaju informacije iz mapa, razgovora i konzultacija koje planira nastavnik. Mogu se priključiti na prikupljanje prirodnih materijala za obrt, pomoć na kopnu prilikom sadnje, itd.
Samo zajednički rad vrtića i obitelji može dati dobre rezultate u asimilaciji ove teme od strane djece.