Lekcija o ekologiji u starijoj skupini. Obrt na temu "Ekologija"

26. 5. 2019.

Ekologija je znanost o odnosu i međuovisnosti živih organizama i njihove okoline. Upoznajte djecu s glavnim odredbama ove znanosti od mlađe predškolske dobi. Za stariju skupinu, oni bi već trebali imati osnovno znanje o okolnoj prirodi - živom i neživom.

Za razrede ekologije u starijoj skupini koriste se različiti didaktičke igre čitanje fikcije, pregledavanje slika i provođenje pokusa s objektima žive i nežive prirode. Kako bi proširili znanje o prirodi i proučavali ekološke lance, djeca, zajedno s odgajateljima ili roditeljima, pripremaju obrte na temu "Ekologija", organiziraju izložbe.

Zadaci odgoja i obrazovanja za okoliš u predškolskoj ustanovi

Cilj koji su nastavnici postavili je da usađuju u djecu ekološku kulturu. Djeca bi trebala razumjeti važnu ulogu prirode u njihovim životima, znati da je očuvanje prirode najvažniji zadatak čovječanstva. Dečki moraju razlikovati uzročno-posljedične veze u vanjskom svijetu, a za to trebate pažljivo proučiti i razumjeti važnost prirode za život na planeti Zemlji.

u ekologiji u starijoj skupini

Nastavnici koji provode nastavu iz okoliša u starijoj skupini trebali bi se oslanjati na sljedeće aspekte obuke:

- Stvoriti znanstvene spoznaje o odnosima okoliša u prirodi, dostupnim razumijevanju djece u određenoj dobi.

- Razvijati kognitivni interes u cijelom svijetu i želju da ga proučavamo, promatramo živa bića, brinemo se za biljke itd.

- Usaditi ljubav prema prirodi na razinu emocija i osjećaja, naučiti kako dobiti estetski užitak od ljepote jesenskog parka ili svijetlo plavog neba, slušajući pjevanje ptica, cvjetnice, itd.

- Naučiti dijete da se osjeća kao dio ovog velikog okruženja i da shvati koliko je osoba blisko povezana s prirodom.

- Podučiti djecu sigurnom ponašanju u prirodi za sebe i okolinu.

- Stvoriti želju za očuvanjem i zaštitom okoliša na svaki mogući način, razumjeti kakve štetne posljedice može imati dječje pogrešne radnje.

Opažanja u prirodi

Od rane dobi, djeca vide divlje životinje oko sebe, promatrajući promjenu godišnjih doba, vremenske promjene, promatranje životinja i ptica, biljaka i insekata. Samo kao rezultat stalnih promatranja djeca formiraju određeno znanje o ekološkim lancima.

obrti na temu ekologije

Primjerice, gledajući cvijeće u cvjetnoj postelji, djeca vide da ako nema kiše, biljke počinju sušiti, a nakon zalijevanja izgledaju svježe i lijepo. Pčele sjede na njima i skupljaju nektar iz kojeg se dobiva med. Zaključak: djeca dobro tretiraju cvijeće i zalijevaju ga, a umjesto toga jedu slatki i zdravi med.

Ako je dijete razbilo grančicu, čuvar skreće njegovu pozornost na činjenicu da je drvo “bolesno”. Ne može ništa reći, ali suha grančica jasno govori o tome koliko je biljka loša.

Eksperimenti u prirodi

Jedna od glavnih metoda proučavanja okoliša je provođenje pokusa s djecom. Također se koriste u nastavi ekologije u višoj skupini predškolskih ustanova. Kao rezultat eksperimenata, djeca jasno vide što se događa s predmetom eksperimenta, kako utjecaj osobe može promijeniti tijek događaja.

Recimo nekoliko primjera.

1. Skrbnik uzima klice iste veličine u dvije različite posude za cvijeće. Djeca vide da su biljke potpuno iste. Suština prvog eksperimenta je provjeriti što će se dogoditi biljci ako se zalije, a druga ne.

sažetak nastave o ekologiji u starijoj skupini

2. Drugo iskustvo potrebno je djeci da shvate važnost sunčeve svjetlosti za biljke. Prvi lonac mora biti smješten na suncu, a drugi u tamnom kutu.

3. Treće iskustvo: jedan lonac je na svjetlu, a drugi mora biti zatvoren tamnim staklenkom tako da je potpuno u mraku i bez zraka.

O rezultatima eksperimenata raspravlja se tijekom razgovora o razredu o ekologiji u starijoj skupini.

Praktični rad

Briga za biljke također pomaže djeci da nauče o prirodnom svijetu. Čak iu mlađoj skupini onii počinju pomagati njegovatelju da zalije sobne biljke, otpusti tlo. Zimi sami sadnjaju luk u loncima i promatraju kako rastu. Onda svi zajedno jedu za ručak.

U prosjeku predškolske dobi, djeca već pomažu posaditi cvijeće na parceli, skupljati opalo lišće u vrećici, zalijevati povrtnjak, gledati kako povrće prvo cvate, a zatim rastu, pomažu vezati rajčice i krastavce.

otvoreni razred u višoj skupini za ekologiju

Tijekom eksperimenata tijekom proučavanja svojstava vode ili zraka djeca obavljaju praktične zadatke njegovatelja: puhanjem cijevi u vodu, pravljenjem valova, vaganjem predmeta, uspoređivanjem mase kamena i zemlje, pijeska i gline itd.

Samo kao rezultat praktičnih akcija, upoznavanja s živim i neživim predmetima, djeca stječu potrebna znanja.

Možete organizirati čišćenje u čišćenju teritorija smeća, kako ne biste zagadili prirodu, podučavajući djecu da budu čisti i poštuju svijet oko sebe.

Izrada obrt

S djecom možete raditi razne zanate na temu "Ekologija", kako u vrtićkoj skupini tako i kod kuće s roditeljima. To mogu biti bilo kakve parcele na temu "Priroda" iz prirodnih materijala: sjemenke, suho lišće, kukovi, kesteni, orašasti plodovi, žir, grančice itd.

teme iz područja ekologije u starijoj skupini

Možete raditi otpadni materijal - bombone, pamučne jastuke, kutije za šibice, vatu, čepove, čepove, plastične boce i druge stvari.

Zanimljiva opcija bila bi zajednička izrada postera na temu: "Pobrini se za prirodu!" Sama djeca mogu predložiti što će prikazati na njoj, podsjećajući se na teme koje su ranije proučavane u razredu o ekologiji u starijoj skupini.

Izrada ekoloških lanaca

Učiteljica daje dječjim kartama sliku predmeta i živih objekata prirode, a djeca ih trebaju urediti u ispravnom redoslijedu. Na primjer:

  • klasa, miš, lisica;
  • klasa, hrčak, zmija, jež;
  • crv, ptica, sova;
  • kukac, gušter, jež;
  • crv, sitna riba, velika riba, ribar;
  • trava, krava, mlijeko, sir.

klase ekologije u starijoj dhow grupi

Dijete mora pravilno rasporediti karte i objasniti zašto ih je tako rasporedio. Razvija logičko razmišljanje. Djeca uče razumjeti međusobnu povezanost svih dijelova svakog lanca. Ako je šiljak sazrio, miš će pojesti zrna. I lisice se hrane miševima. Ovdje je prva nit. Često se predlaže da se takve veze djeci omoguće na otvorenoj sjednici u starijoj skupini o ekologiji.

Kratak okvirni sažetak nastave

1. Situacija u igri - djeca su se izgubila u šumi i došla posjetiti šumskog radnika. On je čuvar šume i vrlo je uvrijeđen ljudima koji krše pravila ponašanja u prirodi. On ne želi pustiti djecu u šumu dok mu ne kažu pravila ponašanja u šumi.

2. Djeca se izmjenjuju pozivajući se na ova pravila:

- ne lome grane;

- ne cepajte biljke;

- ne bacajte smeće;

- ne ostavljajte vatru goruću (mora biti izlivena vodom ili prekrivena zemljom);

- ne ubijati insekte;

- Ne trljajte biljke;

- ne uništavajte gnijezda i mravinjake.

Lesovichok je pohvalio djecu i dopustio im da odu u šumu, samo su upozorili da će uskoro pasti kiša, zamolio ih da se tamo ne zadržavaju.

3. Djeca su otišla u šetnju. Usput su našli lišće koje je padalo s drveća. Učiteljica im je ponudila da igraju igru ​​"Od kojeg drveta?" Učiteljica pokazuje list, a djeca zovu drveće (kesten, orah, hrast, javor, breza, lipa, sycamore).

4. Odjednom, niotkuda, puhao je jak vjetar (ventilator). Učitelj predlaže odrediti s koje strane puše, odakle će čekati kišu. Mjerenje smjera daje djeci satenske vrpce. Djeca ih podižu i označavaju smjer iz kojeg zrak teče.

klase ekologije u starijoj dhow grupi

5. Učitelj potiče djecu da predvide da jak vjetar može smetati u šumi. Djeca daju prijedloge:

- razbijanje grana;

- s grane srušiti ptičje gnijezdo;

- razbijanje drveća;

- otkinuti lišće, itd.

6. Učiteljica nudi djeci da idu na sigurno mjesto što je prije moguće, jer je grmljavina u šumi velika opasnost. Munja može čak ubiti osobu električnom energijom. Bolje je čekati kišu u grupi.

7. Na putu "doma", djeca igraju mobilnu igru ​​"Osvajanje prepreka": morate prijeći log (gimnastička klupa), popeti se kroz tunel (2 obruča) i zaobići planine (velike kocke).

8. Nakon povratka u grupu, učitelj nudi djeci, koristeći otpalo lišće sakupljeno u šumi, sliku svoje šumske pustolovine.

9. Praktični rad djece s prirodnim materijalima. Izložba i analiza dječjeg rada.

10. Na kraju lekcije pružatelj skrbi nudi igru ​​"Kada se to događa?" i učvrstiti znanje o godišnjim dobima i sezonskim pojavama prirode.

Ovaj sažetak lekcija o ekologiji u starijoj skupini je kratak, možete dodati još igara za konsolidaciju materijala.

Rad s roditeljima

Rad na edukaciji o okolišu bit će nepotpun ako nema veze s obitelji. Roditelji dobivaju informacije iz mapa, razgovora i konzultacija koje planira nastavnik. Mogu se priključiti na prikupljanje prirodnih materijala za obrt, pomoć na kopnu prilikom sadnje, itd.

Samo zajednički rad vrtića i obitelji može dati dobre rezultate u asimilaciji ove teme od strane djece.